Może się wydawać, że zima to martwy okres, jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne, ale nic bardziej mylnego. Wtedy również na naszym niebie mają miejsce ciekawe zjawiska, a dzięki temu że dzień jest o wiele krótszy, mamy więcej czasu do ich obserwacji. Zniechęcać może nas do tego pogoda i niskie temperatury, ale czasami warto się poświęcić, bo zimowe niebo wciąż może nam wiele zaoferować.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Fascynujące zjawiska na zimowym niebie
Do zimowych miesięcy zaliczamy listopad, grudzień, styczeń i luty, bo to wtedy aura staje się najmniej sprzyjająca. Jeśli jednak spojrzymy na kalendarz astronomicznych wydarzeń, to możemy zauważyć, że okres ten wciąż jest bogaty w różnego rodzaju zjawiska. Do najciekawszych z nich należą roje meteorów – zwane potocznie spadającymi gwiazdami. W listopadzie możemy obserwować najszybszy z nich, czyli rój Leonidów, który jest jednocześnie bardzo aktywny. W grudniu na naszym niebie pojawiają się roje Geminidów i Ursydów, a w styczniu Kwadrantydy.
Zimą nadal warto skierować swój wzrok na Księżyc, który przechodzi przez swoje wszystkie fazy – oczywiście również tą najciekawszą, czyli pełnię. Ciekawe bywają wtedy też układy planet i Księżyca. Pod koniec roku ma np. miejsce koniunkcja Merkurego i Wenus, a na początku roku następuje koniunkcja Księżyca i Saturna – obiekty te są wtedy ustawione w jednej linii.
Teleskop – sprzęt niezbędny do astronomicznych obserwacji
Jeśli chcemy móc rzeczywiście przyjrzeć się budowie Księżyca i planet, czy nawet bardziej skomplikowanym obiektom jak mgławice i galaktyki, to niezbędny będzie nam do tego teleskop. Nie ma znaczenia, czy prowadzimy nasze obserwacje latem czy zimą, o każdej porze potrzebny jest nam sprzęt o dużym powiększeniu. Teleskop soczewkowy to proste w obsłudze narzędzie, które świetnie sprawdzi się w obserwacji obiektów naszego Układu Słonecznego. Idealnie nada się do oglądania Księżyca podczas pełni (konieczny jest wtedy specjalny filtr księżycowy), a także będzie pomocny w obserwacji nawet bardzo oddalonych planet – zobaczymy za jego pomocą księżyce Jowisza i pierścienie Saturna. Teleskop zwierciadlany jest natomiast częściej wykorzystywany do obserwacji obiektów z tzw. głębokiego nieba, czyli właśnie wspomnianych już galaktyk, mgławic lub gwiazd podwójnych.
Co jest ważne, gdy obserwujemy gwiazdy zimą?
Podczas każdych obserwacji astronomicznych ważne jest przejrzyste niebo, które w miesiącach zimowych jest często zasłonięte chmurami. Warto o tym pamiętać i wykorzystywać sprzyjające warunki pogodowe. Lepiej nie przekładać obserwacji na kolejne dni, bo może się okazać, że pojawią się chmury i nie będziemy w stanie nic zobaczyć. Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca do obserwacji. Wprawdzie szybciej zapada zmrok, ale miasta są oświetlane sztucznym światłem, co utrudnia obserwacje gwiazd. Te największe, najjaśniejsze i najbliższe Ziemi obiekty możemy nieraz obserwować w warunkach miejskich, ale i tak najlepiej udać się poza miasto. Warto zabrać też ze sobą termos z herbatą i ciepły koc, by spędzić ten czas w bardziej komfortowych warunkach.