Jak wybrać dobrą busolę?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 2 373 0

Kompas i busola to urządzenia, które przez wiele osób zostały zastąpione nowoczesnymi rozwiązaniami. Miłośnicy tradycji nie wyobrażają sobie natomiast rozpoczęcia wyprawy bez sprawdzonych i niezawodnych wytworów techniki. Ruszając w wędrówkę lepiej zaopatrzyć się w busolę niż kompas. Dlaczego?

busola

Oba przyrządy mają za zadanie wskazywać kierunek geograficzny. Busola jest jednak bardziej rozbudowana i zdecydowanie dokładniejsza od kompasu.


Na jaką busolę postawić?

Wybór busoli powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji każdego wędrowca. Wyróżniamy następujące busole:

  • busola Adrianowa – ma dwie podziałki, wewnętrzna opisana jest w stopniach, a zewnętrzna – w tysięcznych topograficznych;
  • busola AK – ma jedną podziałkę, która najczęściej jest wyskalowana w tysięcznych topograficznych.

Te dwa typy busoli są najczęściej spotykanymi w dzisiejszych czasach. Każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, która będzie dla niego lepsza.



Krótka charakterystyka busoli Adrianowa

Jest to bardzo oryginalna odmiana busoli wprowadzona do użytku przez kapitana Armii Imperium Rosyjskiego Włodzimierza Adrianowa. Charakteryzuje się ona przede wszystkim, w odróżnieniu do konkurencyjnych urządzeń, kieszonkowymi rozmiarami. Dzięki skórzanemu paskowi można ją było nosić na ręku na wzór zegarka.

Była ona bardzo użyteczna przede wszystkim dla zwiadowców. Działali oni często w bardzo niesprzyjających warunkach, przez co obsługa zwykłej busoli była mocno utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Busola Adrianowa składała się z:

  • podstawy wykonanej z metalu niemagnetycznego lub bakelitu z podziałką,
  • szklanej oprawki z naniesioną strzałką,
  • igły z magnetyczną blokada,
  • pierścienia z muszką służącego jako celownik.

Skala pierścienia podzielona była na 120 podziałek, natomiast odstęp między kreskami skali odpowiadał 3°.

Co ciekawe busola ta znalazła zastosowanie także poza szeregami żołnierzy Imperium Rosyjskiego (w późniejszych czasach Armii Czerwonej). Była ona bardzo popularna chociażby w Polsce, gdzie armia stosowała ją co najmniej do lat pięćdziesiątych XX wieku.


Posługiwanie się busolą

Podczas przenoszenia busola musi być zamknięta, jeżeli o tym zapomnimy, nasz przyrząd może się zepsuć. Nie należy z niej korzystać w trakcie burzy czy w pobliżu linii wysokiego napięcia. Może to zniekształcić odczyt. Ponadto powinniśmy pamiętać o odpowiednim doświetleniu busoli podczas nocnych wędrówek.


[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Busole nawigacyjne RANKING

Zestawienie TOP 8 najchętniej kupowanych busoli w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Astronomiczne zapytania:

  • busola
  • Busola jaką kupić
  • busola jaką wybrać najlepszą
  • jaka busola?

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię