Już za kilka dni pasjonaci obserwacji nocnego nieba będą mieli okazję podziwiać charakterystyczny rój meteorów – tym razem będą to Leonidy, które możemy podziwiać od 10 do 23 listopada 2023. Chcąc znaleźć źródło tego zjawiska nasz wzrok powinien być skierowany w kierunku konstelacji Lwa, gdzie powinniśmy zlokalizować gwiazdę Algieba (łac. Gamma Leonis) – w jej pobliżu wyznaczony jest właśnie radiant spodziewanego deszczu.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Kiedy nastąpi szczyt roju Leonidów?
Deszcz meteorów Leonidów w 2023 roku osiągnie szczyt przed świtem 18 listopada, natomiast spadające gwiazdy będą obficie widoczne na niebie również przed świtem 17 listopada. Oczekuje się, że w ciągu godziny będziemy w stanie dostrzec nawet 15 meteorów. Dzięki sierpowatemu Księżycowi będą dobre warunki do obserwacji roju (ciemne niebo).
Może również zainteresować …
Jakie jest źródło Leonidów?
Podobnie jak większość rojów meteorytów, Leonidy stanowią pozostałości po komecie, która niegdyś znalazła się w obrębie naszego Układu Słonecznego i dodatkowo stosunkowo blisko Ziemi. W tym przypadku są to szczątki komety 55P/Tempel-Tuttle (należy do grupy komet typu Halleya). Oszacowana, że obiekt ten co 33 lata przybliża się do Słońca, osiągając peryhelium – ostatnie miało miejsce w 1998 roku, na kolejne musimy poczekać do 2031 roku.
Peryhelium powoduje, że mniej więcej co 33 lata rój Leonidów zamienia się w burzę meteorową, definiowaną jako występowanie co najmniej 1000 meteorów na godzinę. W 1966 roku obserwatorzy mogli zobaczyć spektakularny rój Leonidów, podczas którego tysiące meteorów spadało przez atmosferę ziemską co minutę (apogeum trwało około 15 minut).
Ostatnia burza Leonidów miała miejsce w 2002 roku, choć nie była tak spektakularna jak deszcz spadających gwiazd z 1966 roku. Następne takie zjawisko z udziałem resztek komety 55P/Tempel-Tuttle będzie miało miejsce prawdopodobnie w 2035 roku.
Może również zainteresować …
Gdzie można obejrzeć listopadowy rój Leonidów?
Leonidy są widoczne dla obserwatorów nieba zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Optycznie meteory będą pochodzić z obszaru konstelacji Lwa, który w listopadzie zlokalizujemy z początku na wschodzie kilka godzin po północy. Leonidy będą pojawiać się z tego obszaru we wszystkich kierunkach.
Warto podkreślić, że deszcz Leonidów należy do najszybszych dotychczas rozpoznanych rojów spadających gwiazd – ich prędkość po kontakcie z atmosferą naszej planety może wynosić nawet 72 km/s (~ 260 tys. km/h).
(1) www.planetary.org / „The Leonid meteor shower 2023: How to watch”
(2) earthsky.org / „Leonid meteor shower: All you need to know in 2023”
(3) www.almanac.com / „Meteor Showers Calendar 2023: Times and Dates”