Czy „okres uśpienia” czarnej dziury to norma? Naukowcy badają to zjawisko na podstawie zdarzenia AT2018hyz

Astronomia: Kosmos 46 0

Naturalnym zjawiskiem jest pochłanianie przez czarne dziury materii znajdującej się w pobliżu ich oddziaływania grawitacyjnego. Im z większym obiektem mamy do czynienia, tym ich wpływ na pobliskie układy jest silniejszy.

Naukowcy, dzięki coraz większym możliwościom technologicznym oraz obserwacyjnym, są w stanie namierzyć i badać jeszcze bardziej odległe rejony widzialnego Wszechświata, co też skutkuje zwiększaniem się ilości doniesień, które dla nich samych są co najmniej zaskakujące. Tak też było z czarną dziurą, analizowaną od 2018 roku, kiedy to pochłonęła ona pobliską małą gwiazdę (ok. 10% masy Słońca) znajdującą się w galaktyce oddalonej od naszego Układu Słonecznego o ponad 650 mln lat świetlnych. Zdarzenie to otrzymało nazwę AT2018hyz.


Powinno również zainteresować …


Nie sam proces wchłonięcia gwiazdy był dla obserwatorów zaskoczeniem, a sam fakt, że po niecałych trzech latach „uśpienia” czarna dziura wyemitowała potężny i zarejestrowany rozbłysk (pomimo braku jakichkolwiek informacji o pochłonięciu kolejnego obiektu w tym czasie). Według ustaleń „zwracane” cząstki materii osiągają połowę prędkości światła (we wcześniej obserwowanych rozerwaniach pływowych (TDE – z ang. tidal disruption event) z reguły materia poruszała się z prędkością na poziomie 1/10 prędkości światła).


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Charakterystyczne „zwracanie pokarmu po posiłku” nie jest co prawda niczym szczególnym w przypadku czarnych dziur, natomiast dla naukowców zastanawiający jest przede wszystkim sam prawie trzyletni okres uśpienia struktury. Pozyskane dane analizowane zostały przy wykorzystaniu m.in. VLA (skrót od ang. Very Large Array), chilijskiego obserwatorium astronomicznego ALMA (skrót od ang. Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), australijskiego radiointerferometru ATCA (skrót od ang. Australia Telescope Compact Array), południowoafrykańskiego obserwatorium MeerKAT.


Powinno również zainteresować …


Źródła publikacji:
(1) urania.edu.pl / „Czarna dziura wyrzuca gwiezdne szczątki”
(2) astrofaza.pl / „Czarna dziura wyrzuciła szczątki gwiazdy lata po jej pochłonięciu”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię