Potężna supermasywna czarna dziura J2157 posiada masę równą 34 miliardom Słońc

Astronomia: Kosmos 2 184 0
Artystyczna wizja supermasywnej czarnej dziury. Fotografia: edexlive.com.
Artystyczna wizja supermasywnej czarnej dziury. Fotografia: edexlive.com.

Dzięki wynikom badań przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Arizony, którzy wykorzystali do tego Very Large Telescope (VLT) znajdujący się w obserwatorium w Ameryce Południowej, udało się oszacować masę potężnej czarnej dziury J2157, pochłaniającej każdego dnia materię oscylującą wokół masy gwiazdy Układu Słonecznego.

Według szacunków obiekt J2157 posiada masę oscylującą wokół 34 mld mas Słońca, przy czym należy pamiętać, że ze względu na odległość od Układu Słonecznego wynoszącą ponad 12 mld świetlnych ta supermasywna czarna dziura może być obecnie znacząco większa. Prawdopodobny wiek, w jakim posiadała ona wskazaną masę, wynosił 1,2 miliarda lat.



Pod względem masy jest to obecnie najpotężniejszy obiekt, w przypadku którego udało się oszacować jej wartość na tym etapie jej ewolucji. W porównaniu do Sagittarius A* (czarna dziura znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej) J2157 jest od niej cięższa o około 8000 razy. Jeżeli w naszej Galaktyce istniałaby czarna dziura posiadająca masę równą J2157, wówczas według szacunków około 2/3 gwiazd Drogi Mlecznej byłoby przez nią pochłonięte.

Obecnie najbardziej masywną odkrytą przez naukowców czarną dziurą jest Abell 85, obiekt posiadający masę 40 miliardów razy większą niż Słońce.

Astronomiczne zapytania:

  • zdjęcia czarnej dziury

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię