Jaki lokalizator GPS najlepiej wybrać? Kiedy najbardziej się przydaje?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 009 0

Lokalizator GPS jest urządzeniem mogącym wskazać, gdzie dokładnie znajduje się nasz pojazd. Jest to więc sprzęt, za pomocą którego możemy m.in. odzyskać skradzione auto, kontrolować trasy obierane przez handlowców albo przedstawicieli w firmach, zwiększyć bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem. W sprzedaży znajduje się wiele tego rodzaju urządzeń.

nawigacja samochodowa z lokalizatorem GPS
nawigacja samochodowa z lokalizatorem GPS

Lokalizator GPS – czym jest i jak działa?

Lokalizator GPS jest to urządzenie pobierające sygnał z satelitów okrążających Ziemię, po czym określające swoją pozycję na mapie. W podobny sposób działa nawigacja, której celem jest przede wszystkim określenie pozycji pojazdu.

Samo oparcie lokalizatora na GPS-sie jednak nie byłoby dobrym rozwiązaniem, gdyż dochodziłoby do utrat sygnału w pewnych miejscach (tunel, garaż podziemny). Właśnie dlatego lokalizatory GPS zbierają sygnał ze stacji bazowych sieci komórkowych, w ten sposób można określić pozycję lokalizatora, nawet bez sygnału GPS.


Jakie wyróżniamy typy lokalizatorów GPS?

Pod kątem przeznaczenia można wyróżnić:

 • turystyczny lokalizator GPS – może występować on w formie zegarka lub też opaski, którą zakładamy na nadgarstek. Tego typu urządzenie zainstalujemy również chociażby na kierownicy rowerowej lub tej na skuterze. W przypadku tego typu urządzeń istotną rolę odgrywa oczywiście ich wodoszczelność i żywotność akumulatora (możliwie jak najdłuższa). Turystyczne lokalizatory GPS sprawdzą się również, gdy chcemy zweryfikować, gdzie aktualnie znajdują się nasze dzieci;
 • samochodowy lokalizator GPS – na rynku oferowane są lokalizatory, które możemy zamontować na zewnątrz lub we wnętrzu naszego auta. W przypadku peryferyjnej instalacji bardzo dużą rolę odgrywa oczywiście jakość oraz żywotność akumulatora, która powinna być możliwie jak najwyższa.


Jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać?

 • Podczas zakupu tego urządzenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiar. Taki sprzęt powinien być stosunkowo mały, aby bez problemu zamontować go w miejscu, gdzie nie będzie się on rzucał w oczy. Jest to ważne na wypadek kradzieży, aby urządzenie to nie zostało znalezione przez złodzieja. Nowoczesne systemy pozwalają na zalogowanie się na platformie służącej do śledzenia pojazdu z dowolnego urządzenia mobilnego. Dzięki temu można szybko namierzyć auto.
 • Istotne jest także to, z jaką dokładnością lokalizator określa położenie samochodu – oczywiście im jest dokładniejszy, tym lepiej dla nas.
 • Kolejny ważnym parametrem jest żywotność baterii. Warto zainwestować w sprzęt posiadający system oszczędzania energii, dzięki czemu będzie on pracował nieprzerwanie przez wiele godzin, bez ładowania akumulatorów.
 • Dla przedsiębiorcy istotna będzie również opcja monitorowania aktualnego statusu pojazdu (prędkość, spalanie paliwa, obroty). Będzie on mógł przyglądać się tego, jaką trasę obiera jego kierowca i w jaki sposób porusza się po drodze. Dzięki temu można zredukować znacząco koszty związane z transportem. Wpłynie to także na bezpieczeństwo przewożonego towaru oraz pojazdu.
 • Jeśli chodzi o cenę poszczególnych lokalizatorów, są one dosyć rozbieżne. Za markowy produkt trzeba zapłacić przynajmniej dobre kilkaset złotych i więcej. Na takim urządzeniu nie warto jednak oszczędzać. Dobrze jest zainwestować w model w możliwie najwyższej jakości, który posłuży nam przez lata.
 • Wysokiej jakości sprzęt będzie miał zasięg także w garażu podziemnym czy podczas złych warunków pogodowych. Jego bateria wystarczy na długi czas, co jest bardzo ważne w przypadku kradzieży pojazdu. Lokalizator GPS jest ważnym urządzeniem, który powinien posiadać każdy kierowca.

Na co pozwala lokalizator GPS?

Lokalizator GPS z dostępem do map oraz zapisywania tras pozwala na:

 • kontrolowanie pracy kierowców,
 • sprawdzanie, które procesy zajmują najwięcej czasu, aby go potem zredukować (postoje, zbieranie pasażerów, pakowanie),
 • mierzenie średniego spalania oraz czasu przejazdu,
 • śledzenie paczek oraz statusu zamówienia.

W jaki sposób zamontować lokalizator do samochodu?

Kiedy już wybierzemy najlepszy dla siebie lokalizator GPS, warto również wiedzieć, w jaki sposób go prawidłowo zamontować. Jest to proces wbrew pozorom bardzo prosty, warto wcześniej jednak zapoznać się z dołączoną do urządzenia instrukcją obsługi.

GPS zazwyczaj podłącza się do gniazdka OBD II, które zlokalizowane jest w dolnej, lewej części deski rozdzielczej, czyli przed kolanem kierowcy. Czasem wejście to nazywane jest mianem złącza diagnostycznego. Niekiedy jego lokalizacja jest inna, w zależności od danego modelu auta.


Czy warto zainwestować w lokalizator GPS?

Możliwość zlokalizowania pojazdu daje przedsiębiorcom, ale również osobom prywatnym wiele korzyści. Przedsiębiorca może dowiedzieć się, gdzie przebywa dany pracownik, ile czasu pracował czy jak wygląda jego trasa przejazdu. Urządzenie to pomaga również określić ekonomiczność jazdy, prędkość, z jaką porusza się samochód i wiele więcej.

Wysokiej jakości lokalizatory GPS potrafią także łączyć się z komputerem pokładowych pojazdu, co daje jeszcze więcej funkcji. Przedsiębiorca otrzymuje bowiem informację o zapaleniu oraz zgaszeniu silnika, długości pracy na biegu jałowym, otwarciu drzwi, tankowaniu, zużyciu paliwa oraz pozostałych istotnych kwestiach. Lokalizator okazuje się również nieocenionym sprzętem na wypadek kradzieży.


[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

[TOP10] Lokalizatory GPS w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych lokalizatorów GPS, wykorzystywanych m.in. podczas jazdy samochodem.


Podsumowanie

Obecnie zdecydowanie częściej wybieranym wariantem jest zakup gotowego systemu nawigacji, posiadającej wbudowany lokalizator GPS. Na ekranie kierowca ma wyświetlane dokładne położenie pojazdu, które dzięki odpowiednim funkcjom pozwala również na monitoring zdalny. Na potrzeby lepszego zabezpieczenia się przed skutkami kradzieży z kolei lepszym rozwiązaniem będzie kupno szpiegowskiego mini lokalizatora GPS, umiejętnie ukrytego we wnętrzu pojazdu.

Jeżeli zależy nam na sprawnym weryfikowaniu, gdzie aktualnie się znajdujemy, wówczas w zdecydowanej większości wystarczą nam Google Maps, z których swobodnie możemy korzystać mając do dyspozycji jedynie smartfona (pamiętajmy, że korzystanie z nawigacji powoduje szybkie zużywanie się baterii telefonu).

Astronomiczne zapytania:

 • https://odkrywcyplanet pl/jaki-lokalizator-gps-najlepszy-ranking/
 • ranking lokalizatorów gps 2021
 • Turystyczne lokalizatory GPS

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię