Czym jest przesilenie zimowe i kiedy występuje?

Astronomia: Pojęcia astronomiczne 11 895 0

Zima jest momentem, gdy wszystko zapada w sen. Dla jednych jest to pora depresyjna, dla innych wręcz przeciwnie. Wszystkim ludziom dokuczają krótsze dni i brak światła. W dniu przesilenia zimowego jeszcze trudniej poradzić sobie z zimową chandrą. Czym właściwie jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe wyznacza początek astronomicznej zimy oraz najkrótszy dzień w roku naj i datowane jest na 20 lub 21 grudnia. Fotografia: beliefnet.com.
Przesilenie zimowe wyznacza początek astronomicznej zimy oraz najkrótszy dzień w roku naj i datowane jest na 20 lub 21 grudnia. Fotografia: beliefnet.com.

Przesilenie zimowe – co to?

Pojęcie to określa zjawisko wędrówki Słońca po zwrotniku Koziorożca. Przypada ono z reguły na 21 lub 22 grudnia, co ma ścisły związek z długością roku słonecznego, a także stosowaniem lat przestępnych .By zaistniało przesilenie grudniowe muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • na półkuli północnej naszego globu, Słońce znajduje się w zwrotniku Koziorożca, czyli jest w możliwie najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej.
  • Słońce góruje w zenicie.

To zdecydowanie definiuje najkrótszy dzień w roku, gdzie wschodu słońca możemy spodziewać się już około godziny 7 a jego zachodu około godziny 15. Dzień trwa zaledwie niecałe 8 godzin, a przez resztę doby panuje noc.

Warto dodać, że w momencie panowania na półkuli północnej najkrótszego dnia w roku, półkula południowa cieszy się najdłuższą dobą. W dawnych pogańskich wierzeniach uważano, że wtedy właśnie zmarli powracali na Ziemię. W wielu kulturach była to okazja do świętowania. Przesilenie zimowe może powodować gorszy nastrój i samopoczucie, ze względu na brak światła i wrażenie zbyt szybko upływającego czasu.


Przesilenie zimowe 2019 i 2020

Ze względu na wymóg spełnienia powyższych warunków data przesilenia grudniowego nie jest stała. W roku 2019 miało ono miejsce 22 grudnia, kiedy to przywitaliśmy astronomiczną zimę w naszej szerokości geograficznej. Najkrótszy dzień w 2019 roku trwał 7 godzin i 42 minuty, gdzie wschód Słońca nastąpił o 7:43, a jego zachód o 15:25. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że są to wartości uśrednione, a różnice chociażby dla Polski sięgają prawie jednej godziny w zależności od miejsca, w którym przebywamy.

A najkrótszy dzień w 2020 roku? Nastąpi on 21 grudnia, a jego długość będzie się wahała od 7 godzin i 13 minut (Łeba), aż do ponad 8 godzin (Zakopane).


Równonoc wiosenna jako koniec przesilenia zimowego

Z przesileniem zimowym powiązane jest stricte zjawisko przesilenia wiosennego, kiedy to dochodzi do równonocy wiosennej (zrównanie długości trwania dnia i nocy, które wyznacza przyjście astronomicznej wiosny), datowanej na 20 lub 21 marca. W 2020 roku nastąpi to już 20 marca.



Przesilenie zimowe a wpływ na samopoczucie

Nadejście astronomicznej zimy wpływa również na funkcjonowanie naszego organizmu. W tym czasie warto zadbać szczególnie o odpowiednie nawyki żywieniowe albo też wesprzeć się suplementami diety. Najczęściej wtedy odczuwamy bowiem ogólne osłabienie, objawiające się spadkiem chęci na uprawianie aktywności fizycznej, jesteśmy również ospali, a także częściej łapiemy infekcje, co spowodowane jest osłabieniem układu odpornościowego.

Mniejsze nasłonecznienie (promienie słoneczne dostarczają nam dużo witaminy D) niekorzystnie wpływa również na psychikę, przez co występuje wzmożone ryzyko pojawiania się stanów depresyjnych, poczucie smutku oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności.

Chcąc zabezpieczyć się przed następstwami przesilenia zimowego warto dostarczyć swojemu organizmowi dodatkową porcję nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Ich źródłem może być chociażby tran.

Astronomiczne zapytania:

  • przesilenie zimowe
  • przesilenie zimowe 2020
  • https://odkrywcyplanet pl/przesilenie-zimowe-kiedy-wystepuje/
  • Przesilenie zimowe ile trwa dzień
  • Równonoc grudzień

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię