Zorza polarna – co o niej wiemy? Gdzie możemy ją zaobserwować?

Astronomia: Kosmos, Pojęcia astronomiczne 6 642 0
efekt zorzy polarnej na tle góry
efekt zorzy polarnej na tle góry

Co to jest zorza polarna?

To zjawisko świetlne w pobliżu biegów magnetycznych Ziemi. Powstawanie jej związane jest z przepływem prądu w jonosferze, czyli jakieś 100 m nad ziemią. W jej kształceniu się bardzo ważne jest Słońce. Nasza gwiazda emituje wiatr słoneczny, a co za tym idzie protony oraz elektrony. W pobliżu Ziemi są one odchylane przez pole magnetyczne naszej planety. Cząstki schwytane poruszają się po torze helisy, łącząc oba nasze bieguny. Przez ten cykl powstaje zjawisko, które cieszy oczy, jak i ciekawskie głowy.Kiedy i gdzie występuje zorza?

Problemem nie jest to gdzie można trafić na zorzę, bowiem istnieje kilka takich miejsc jak: Syberia, Grenlandia, Alaska, Skandynawia, Rosja, Islandia, Laponia. Przy odrobinie szczęścia można je również zaobserwować w Polsce. Otóż istnieje coś takiego jak punkty KP, które opisują zasięg zorzy polarnej oraz współczynnik magnetyczny. Jeśli KP wynosi 1 lub 2 zorza jest słabo dostrzegalna dla ludzkiego oka, tańczące światłą na niebie można natomiast ujrzeć przy współczynniku 5 lub większym.

Problemem jest jednak: kiedy?. Nie ma nigdy stu procentowej pewności, czy ujrzymy zorzę. Wskazywane terminy to od listopada do marca lub od września do kwietnia. Noc w tych terminach jest długa i ciemna, co gwarantuje większą szanse na dostrzeżenie kolorowego zjawiska na czarnym niebie. Należy się również oddalić i sztucznego światła miasta do dzikszych terenów, a najlepsze na to godziny to od 23 do 2 w nocy.

Jak się okazuje, zjawisko w postaci zorzy polarnej występuje nie tylko na Ziemi, ale również na innych planetach Układu Słonecznego.

Zorze polarne o największej mocy potrafią wygenerować energię przekraczającą wartość tryliona watów.

Zorza polarna na Islandii

Ten kraj znany jest z przepięknych krajobrazów i licznych atrakcji, a jedną z nich jest niewątpliwie możliwość podziwiania zorzy polarnej przez wiele miesięcy – ogólnie przyjęty sezon do obserwacji tego zjawiska trwa pół roku (okres październik – marzec).

Jak to wygląda w praktyce? Poniżej film z obserwacji zorzy polarnej na Islandii.

Zorza polarna w Norwegii

Szczególnym miejscem do obserwacji zorzy na terenie Norwegii są lokalizacje usytuowane za kołem podbiegunowym, czyli miasta takie jak m.in. Tromso, Kirkines, Alty. Poniżej film z obserwacji zorzy w norweskim mieście Tromso.

Astronomiczne zapytania:

  • zorza polarna
  • https://odkrywcyplanet pl/zorza-polarna-co-to-jest-i-gdzie-wystepuje/
  • zorza polarna dla dzieci

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię