Jaki kolimator kupić? Który będzie najlepszy?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 7 483 0

Kolimator to typ celownika, który bardzo przydatny jest w myślistwie, rozgrywkach airsoftowych, a także podczas wykonywania zadań sportowych i rekreacyjnych. W momencie, gdy już wiemy, do czego służy ten sprzęt, zastanówmy się nad tym jak prawidłowo wybrać taki celownik? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria wyboru.

celownik kolimatorowy ASG typu EoTech 552
celownik kolimatorowy ASG typu EoTech 552

W jakich warunkach używa się kolimatora?

Chcąc aktywnie używać celownika kolimatorowego należy zadać sobie następujące pytania:

 • Czy istnieje możliwość uszkodzenia celownika?
 • Czy podczas użytkowania soczewki celownika mogą się zabrudzić?
 • Czy w celowaniu będzie przeszkadzało słońce lub też czy widoczność będzie ograniczona?
 • Czy wielkość kolimatora będzie wpływać na jego użytkowanie?

Jeśli rzetelnie odpowiemy sobie na te pytania, będziemy dokładnie wiedzieć, jaki typ kolimatora zakupić. Jeśli będziemy używać go w „cięższych” warunkach, warto postawić na model o wzmocnionej konstrukcji wykonanej z aluminium. Można też kupić model wodoodporny, co jest z pewnością sporym udogodnieniem.

Jeśli celownik kolimatorowy będziemy używać w pełnym słońcu, warto kupić kolimator wyposażony w specjalny filtr Killflash, potocznie zwanym plastrem miodu, ze względu na charakterystyczne oczka.

Warto również zastanowić się nad tym jaki model kolimatora nas interesuje. Dostępne są kolimatory typowo myśliwskie, do broni palnej, wiatrówek oraz ASG.

Jak można zauważyć wybór kolimatora w głównej mierze zależy, w jakich okolicznościach będziemy go używać. Podane wyżej wskazówki powinny okazać się ułatwieniem w wyborze kolimatora.Czym jest kolimacja?

Kolimacja to zjawisko wykorzystywane do uzyskania światła skolimowanego poprzez zamianę rozbieżnych wiązek promieniowania na wiązki równoległe. Narzędziem używanym do tego procesu jest kolimator.

Zastosowania kolimacji

Kolimacja jest wykorzystywana w:

 • teleskopach – zgrywanie ze sobą elementów optycznych danego modelu, w celu uzyskania optymalnej jakości obrazu;
 • zastosowaniach militarnych – celownik kolimatorowe, które znacznie przyspieszają celowanie i ułatwiają prowadzenie ognia;
 • radiografii – prawidłowa kolimacja jest jednym z aspektów optymalizacji techniki obrazowania radiograficznego;
 • radiologii – zmniejszenie całkowitej dawki promieniowania pochłanianego przez pacjenta podczas prześwietlenia rentgenowskiego.

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Kolimatory RANKING

Zestawienie TOP 10 najchętniej kupowanych celowników, wśród których wysokie miejsca zajmują wersje kolimatorowe, w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Astronomiczne zapytania:

 • celownik kolimatorowy beryl
 • https://odkrywcyplanet pl/dobre-kolimatory-ranking/
 • kolimator

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię