Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku. Kiedy nastąpi?

Astronomia: Pojęcia astronomiczne 87 0

Pozostały już niecałe dwa tygodnie do momentu, gdy nasze zegarki trzeba będzie skorygować o godzinę. Dokładnie w nocy z 28 na 29 października 2023 teoretycznie pośpimy o 60 minut dłużej, a jest to konsekwencją cyklicznej zmiany czasu, która została na dobre wprowadzona w Polsce dopiero w latach 70. (od 1977 roku następuje to cyklicznie 2-krotnie – wiosną oraz jesienią).

W przypadku zegarków automatycznych korekta nastąpi bez konieczności naszej ingerencji, również w naszych telefonach czy laptopach nie powinno być z tym problemu – równo o godzinie 3:00 nasze urządzenia powinny wskazać już 2:00 (przypominamy – w nocy z 28 na 29 października).


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

UE a zmiana czasu

Już dobre kilka lat temu, a konkretnie od 2018 roku, trwają zabiegi unijnych urzędników, których celem jest zniesienie procedury zmiany czasu. Plany z tym związane były na dość zaawansowanym etapie i zakładały rezygnację z korekty od 2022 roku. Pandemia Covid-19, wyjście Wielkiej Brytanii z unijnych struktur (brexit) oraz inwazja rosyjska na terytorium Ukrainy spowodowały spowolnienie planów związanych z usunięciem zmiany czasu. Na chwilę obecną obowiązuje obwieszczenie Komisji Europejskiej, które nawołuje państwa członkowskie do przygotowania wewnętrznych przepisów zmieniających.


Powinno również zainteresować …


Zmiana czasu a problemy z tego wynikające

Liczne publikacje oraz analizy badające wpływ zmiany czasu na nasze zdrowie wykazały, że może ona niestety oddziaływać negatywnie na organizm – warto tutaj wymienić chociażby gorsze samopoczucie, zmniejszony apetyt, trudności z koncentracją, poczucie senności, a także zwiększone ryzyko powstania zawałów serca, udarów, czy też rozwijania się zachowań wskazujących na depresję.

Z pewnością na zmianę czasu mogą narzekać osoby, które w nocy z 28 na 29 października planują podróżowanie środkami komunikacji miejskiej, międzymiastowej, czy też lot samolotem – harmonogram i rozkład zazwyczaj bez problemu są korygowane na odpowiednią godzinę, dlatego zawsze przed wyjazdem należy brać pod uwagę przestawienie zegarka zgodnie z ustalonymi przepisami.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię