Zdjęcia wykonane przez sondę Solar Orbiter i małe rozbłyski na Słońcu

Astronomia: Kosmos 226 0
Sonda Solar Orbiter niedaleko Słońca - wizja artystyczna. Fotografia: immediate.co.uk.
Sonda Solar Orbiter niedaleko Słońca – wizja artystyczna. Fotografia: immediate.co.uk.

European Space Agency (w skrócie ESA), współpracująca z NASA, może pochwalić się kolejnym osiągnięciem. Tym razem, dzięki misji sondy Solar Orbiter, udało się wykonać zdjęcia powierzchni Słońca z odległości zaledwie 77 mln km, co odpowiada mniej więcej połowie drogi, jaka dzieli nas od gwiazdy Układu Słonecznego.

Jednostka astronomiczna jest miarą odległości Ziemi od Słońca, wynoszącą średnio około 149,6 mln km. Światło pokonuję tę drogę w czasie 8 minut i 19 sekund.

Misja sondy kosmicznej, kierowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, rozpoczęła się w lutym tego roku, natomiast w czerwcu statek przekazał naukowcom pierwszą partię danych do analizy. Uczeni podkreślają, że dostarczone materiały pomogą wykonać precyzyjniejszy model warstw atmosfery gwiazdy, co z kolei przyczyni się do dokładniejszego zbadania jej mierzalnego wpływu na warunki pogodowe panujące w Układzie Słonecznym.Misja Solar Orbiter pozwala również na precyzyjniejsze zbadanie niewielkich rozbłysków słonecznych, które prawdopodobnie przyczyniają się do podniesienia temperatury rozciągającej się na wiele milionów kilometrów zewnętrzną warstwę gwiazdy.

Na pokładzie sondy znajduje się także przyrząd badający pole magnetyczne, oddziałujące blisko powierzchni gwiazdy, jak również pomagający lepiej zbadać wnętrze Słońca i procesy tam panujące.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię