Słońce osiągnie maksimum słoneczne już w 2024 roku? Nowe prognozy naukowców [część 2]

Astronomia: Kosmos 108 0

Już wkrótce Słońce wejdzie w szczyt swojej aktywności słonecznej. W artykule Szczyt aktywności Słońca już w 2024 roku? Nowe prognozy naukowców [część 1] rozpoczęliśmy analizowanie tego zjawiska.

Szczyt oddziaływania oraz konsekwencji związanych z uzyskaniem przez gwiazdę Układu Słonecznego maksimum słonecznego zaobserwujemy dopiero kilka lat po jego osiągnięciu. Pomimo mniejszej ilości plam stają się one wtedy bardziej produktywne. Samo przejście od minimum słonecznego do maksimum słonecznego zajmuje zwykle około czterech lat, jednakże nie jest to stała wartość ze względu na dużą zmienność aktywności Słońca. Maksimum słoneczne może trwać około dwóch lat, co oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia burz słonecznych może pozostać wysokie przez dłuższy czas.

Czy wiesz, że …
Największa plama słoneczna (region o nazwie AR2192) ma średnicę prawie 130 tysięcy km i znajduje się w dolnej środkowej części Słońca, co oznacza, że można by zmieścić w niej jednym ciągiem aż 10 obiektów wielkości Ziemi. NASA datuje jej powstanie na 23 października 2014 roku.

Niekiedy podczas niektórych cykli słonecznych występują dwa szczyty, gdy półkula północna i południowa Słońca nie są zsynchronizowane. Może się to zdarzyć, gdy liczba plam słonecznych na jednej półkuli osiąga szczyt w innym czasie niż na drugiej półkuli, powodując wydłużenie maksimum.


Powinno również zainteresować …


Efektowna zorza na północy i południu

Bardziej pozytywnym efektem ubocznym zwiększonej aktywności słonecznej są jednak zorze, zlokalizowane wokół biegunów Ziemi – jest to zorza polarna (aurora borealis) i zorza południowa (aurora australis). Kiedy naenergetyzowane cząstki z koronalnych wyrzutów masy docierają do ziemskiego pola magnetycznego, wchodzą w interakcje z gazami w atmosferze, tworząc efektowny pokaz różnokolorowego światła widocznego na niebie.

Burze geomagnetyczne napędzane przez Słońce w lutym i kwietniu spowodowały, że zorze polarne były widoczne w miejscach, w których rzadko się je widuje, w tym tak daleko na południe, jak Nowy Meksyk, Missouri, Karolina Północna i Kalifornia w Stanach Zjednoczonych oraz południowo-wschodnia Anglia i inne części Wielkiej Brytanii. W zależności od lokalizacji, zorze nie zawsze będą widoczne nad głową, jednak mogą również być zauważalne na horyzoncie.

Czy wiesz, że …
Naukowcy podkreślają, że najlepszymi miejscami do obserwacji zorzy są takie regiony jak Alaska (szczególnie w Kanadzie), Islandia, Norwegia (półwysep Skandynawski) lub też górny półwysep Michigan (ang. Upper Peninsula, USA).

Podczas gdy najbardziej prawdopodobnym momentem wystąpienia burz słonecznych jest aktywność maksimum, zorze mogą wystąpić w dowolnym momencie cyklu.

Koniec części 2 cyklu o wzroście aktywności Słońca.


Źródła publikacji:
(1) CNN.com / „The sun’s activity is peaking sooner than expected”
(2) EarthSky.org / „Sun activity: Anniversary of the Bastille Day event”
(3) SWPC.noaa.gov / „Solar Cycle Progression”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię