Radiogalaktyka eliptyczna Alkyoneus o długości ponad 16 mln lat świetlnych. Co o niej wiemy?

Astronomia: Kosmos 367 0

Poszukiwanie ogromnych struktur w przestrzeni kosmicznej staje się coraz łatwiejsze dzięki postępowi technologicznego. W efekcie starań naukowców udaje się odnaleźć oddalone o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych gwiazdozbiory i galaktyki.


Najnowszym odkryciem stała się obecnie ogromnych rozmiarów radiogalaktyka Alkyoneus oddalona od Ziemi o około 3 mld lat świetlnych, która według szacunków ma rozmiar ponad 16 mln lat świetlnych (około 5 megaparseków), co czyni ją największą dotychczas zaobserwowaną formacją tego typu.


Zobacz również: Galaktyka NGC 2336 z ogromną ilością jasnych gwiazd


Za odkrycie radiogalaktyki eliptycznej Alkyoneus, nazwanej na cześć postaci mitologicznej, będącej synem Gai oraz Uranosa, odpowiada radioteleskop interferometryczny LOW Frequency ARray (LOFAR) posiadający 25 tysięcy anten, które zostały rozlokowane w grupach na terenie 52 miejsc w Europie. W centrum galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, pod wpływem której emitowane są strumienie energii w postaci ogromnych dżetów z plazmą zjonizowaną.



Zobacz również: W galaktyce J0437+2456 znajduje się czarna dziura poruszająca się z dużą prędkością


Szacuje się, że galaktyka Alkyoneus posiada masę rzędu 240 mld gwiazdy Układu Słonecznego, natomiast masę znajdującej się w centrum czarnej dziury oszacowano na 400 mln mas Słońca. Według opinii ekspertów zlokalizowanie i zbadanie tej radiogalaktyki jest możliwe dzięki jej obecności w regionie cechującym się niższą gęstością w porównaniu z wartościami średnimi innych dotychczas zaobserwowanych obszarów.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię