Galaktyka NGC 2336 z ogromną ilością jasnych gwiazd

Astronomia: Kosmos 404 0

Coraz dokładniejsza eksploracja rejonów Układu Słonecznego w żaden sposób nie zakłóciła prac naukowców, związanych z badaniem najdalszych rejonów widzialnego Wszechświata.

Dzięki dokładniejszym danym zebranym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a uzyskano dokładny obraz spiralnej galaktyki NGC 2336 z poprzeczką (charakterystyczny pas bardzo jasnych obiektów gwiazdowych), która położona jest o mniej więcej 100 mln lat świetlnych od Ziemi.

Warto wiedzieć, że znajdująca się w konstelacji Żyrafy galaktyka NGC 2336 została odkryta już w 1876 roku przez Ernsta Wilhelma Leberechta, znanego niemieckiego astronoma i odkrywcy wielu ciał niebieskich. Inne najbardziej znane określenia tej odległej galaktyki to UGC 3809 lub PGC 21033. W 1987 roku odkryto w jej obszarze supernową typu Ia, znanej jako SN 1987L.Analiza ukazała piękno mającej około 200 tysięcy lat świetlnych średnicy galaktyki NGC 2336 (jest około 2x większa od Drogi Mlecznej) – znajdują się w niej bardzo jasne gwiazdy, w dużej ilości. Jak ustalono, emitowane przez nie światło o niebieskiej barwie świadczy o ich młodym wieku.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię