Pory roku i zmiany na Saturnie. Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostarczycielem danych

Astronomia: Planety 1 001 0

Odległość planety Saturn od Słońca powoduje, że obiekt ten musi się poruszać względem swojej gwiazdy po znacznie wydłużonej orbicie, w szczególności w porównaniu do Ziemi. Podróż dookoła macierzystej gwiazdy zajmuje Saturnowi 29-razy dłużej, zatem nie dziwi fakt, że poszczególne pory roku trwają tam zdecydowanie dłużej.

Istnienie oraz zmiany pór roku są możliwe dzięki nachyleniu płaszczyzny równika do płaszczyzny orbity pod kątem 27° i skierowaniu zmiennie raz jednej, a raz drugiej strony do Słońca podczas okresu obiegowego.

Planetę Saturn cechuje krótki okres obrotowy – doba ma tam jedynie 10 godzin. Bardzo szybki ruch rotacyjny powoduje, że obiekt ma charakterystyczne spłaszczenia na biegunach. Warto wspomnieć również, że same pierścienie okalające Saturna są grubości jedynie około 10 metrów. Potencjalne przekształcanie zderzających się brył w pierścieniach w obiekty o większych rozmiarach jest skutecznie blokowane przez silne pole grawitacyjne planety.


Nadejście zimy i lata na Saturnie

Przejście jesieni w zimę na tej planecie (przesilenie zimowe na Saturnie) odbywa się, gdy kąt nachylenia między pierścieniami a płaszczyzną ekliptyki ma najwyższą wartość.

Zmiana pory na zimową odbywa się oczywiście w tej sytuacji na półkuli północnej. Z kolei w tym samym czasie na półkuli południowej następuje przesilenie letnie.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Prace badawcze Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Zmiany na powierzchni planety Saturn są bacznie obserwowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który cyklicznie dostarczy naukowcom informacje oraz zdjęcia. Według najnowszych danych redukcji uległy dotychczas wcześniej znane warstwy chmur, ponadto w rejonie równika zaobserwowano zwiększenie poziomu jasności do 10%. Na podstawie danych stwierdzono również prawdopodobne zmiany w prędkości wiatrów panujących na planecie.


Przeczytaj również: Planeta Saturn – co o niej wiemy?


Dane zbierane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozwalają na określenie tempa zmian na powierzchni Saturna w trakcie trwającego 29 lat okresu obiegowego (tyle trwa rok na Saturnie).

Zmiany zostały zaprezentowane przez NASA przy pomocy specjalnie przygotowanej animacji, dostępnej poniżej.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię