Co trzeba wiedzieć o równonocy jesiennej? Kiedy następuje?

Astronomia: Pojęcia astronomiczne 11 0
Równonoc jesienna przypada w zdecydowanej większości na dzień 22-23 września na półkuli północnej, z kolei na półkuli południowej przypada ona na 20-21 marca.
Równonoc jesienna przypada w zdecydowanej większości na dzień 22-23 września na półkuli północnej, z kolei na półkuli południowej przypada ona na 20-21 marca.

Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Czym jest zjawisko równonocy?

Ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca i nachylenie jej osi obrotu powoduje roczny cykl zmiany warunków oświetlenia naszej planety (stąd pory roku). W ciągu roku Słońce góruje na różnych szerokościach geograficznych, stąd doświadczamy przesileń i równonocy.

Rozróżniamy równonoc (ekwinokcjum) w sensie astronomicznym (ścisłym) i w sensie szerszym:

  • w sensie astronomicznym to moment, w którym Słońce pozornie przechodzi przez jeden z dwóch punktów  przecięcia równika niebieskiego przez ekliptykę ((tzw. punkty równonocy: Wagi i Barana)
  • w sensie szerszym jest to cała doba ziemska, podczas której ma miejsce to zjawisko astronomiczne.

Podczas równonocy w sensu largo przez całe 24 godziny środek tarczy Słońca jest tyle samo czasu nad i pod horyzontem. Oglądane z równika Słońce wschodzi wtedy dokładnie na wschodzie oraz zachodzi precyzyjnie na zachodzie. Refrakcja powoduje, że obserwator dostrzega je podczas wchodu lub zachodu lekko nad horyzontem, gdy w rzeczywistości “środek” Słońca wschodzi lub zachodzi.


Jakie są jego cechy?

Równonoc jesienna na półkuli północnej ma miejsce, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, kierując się na południe.  Nasza planeta przekracza wtedy punkt swej orbity, w którym promienie Słońca padają na równik ziemski pod kątem prostym, a przy tym są styczne do powierzchni Ziemi przy jej biegunach. Ze względu na różnice między rokiem kalendarzowym, a rokiem zwrotnikowym, wrześniowa równonoc zachodzi w przedziale dat od 21 do 24 września.

Po nastąpieniu równonocy jesiennej na północy planety, Słońce dłużej oświetla południową półkulę Ziemi. Od tej równonocy rozpoczyna się astronomiczna jesień, trwająca aż do przesilenia zimowego. W czasie równonocy jesiennej na półkuli północnej, na południu Ziemi zachodzi, kończąca astronomiczną zimę, równonoc wiosenna.

Punkty równonocy przesuwają się po ekliptyce z powodu precesji osi naszej planety. Dokładny moment zajścia równonocy można odczytać posiłkując się specjalnymi tablicami. Moment wystąpienia równonocy jesiennej służy m.in. do określania długości roku zwrotnikowego.

Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/c/pojecia-astronomiczne/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...