Gimbal, czyli jaki stabilizator obrazu najlepszy?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 4 261 2

Robienie zdjęć i nagrywanie filmów to najlepsze sposoby na uwiecznienie najciekawszych momentów z wakacyjnych wyjazdów oraz codziennego życia. Wraz z rozwojem technologii doczekaliśmy się momentu, w którym robienie zdjęć i filmów z jakością przypominających te profesjonalne jest na wyciągnięcie naszej ręki. Możemy do tego wykorzystać swój telefon lub np. kamerę GoPro.

Zdarza się jednak, że do osiągnięcia wymarzonej, perfekcyjnej jakości obrazów, lub filmów potrzebujemy czegoś więcej – Gimbala.

gimbale Zhiyun Smooth 4 i Zhiyun Crane 2 - stabilizatory obrazu do telefonu smartfona i kamery
gimbale Zhiyun Smooth 4 i Zhiyun Crane 2 – stabilizatory obrazu do telefonu smartfona i kamery

Czym jest Gimbal i do czego jest potrzebny?

Gimbal to inaczej stabilizator do aparatu lub stabilizer do telefonu. Jest on prostym w obsłudze oraz bardzo nowoczesnym gadżetem przystosowanym do montowania w nim urządzenia, na którym chcemy nagrywać film lub zrobić zdjęcie. Pomimo swojej niedużej wielkości perfekcyjnie zastępuje działanie profesjonalnego sprzętu nagraniowego, które zajmuje wiele miejsca i kosztuje znacznie więcej pieniędzy.

Najważniejszą zaletą gimbali jest jednak to, że są wyposażone w silniczki, których działanie redukuje różne drgania. Przy urządzeniach wysokiej jakości nawet silny wiatr nie przeszkodzi w nagraniu perfekcyjnego filmu.

Postęp technologiczny widoczny jest nie tylko w samych narzędziach do nagrywania (kamery GoPro, smartfonach), ale również samych gimbalach. Obecnie najnowsze produkty wyposażone są w zaskakujące funkcje. Możemy np.:

  • nagrywać w timelapse,
  • ustawić opcję podążania kamery za nagrywaną osobą,
  • sterować kamerą za pomocą joysticka.

Dla kogo jest Gimbal?

Wspomnieliśmy już, że nagrywanie filmów oraz robienie profesjonalnych zdjęć – bez znaczenia, czy na użytek własny, czy komercyjny – stały się bardzo popularnymi czynnościami. Nie zawsze jednak robimy to w miejscu, w którym kamera ma stabilne podłoże. Najbardziej interesujące filmy zawsze powstają w plenerze lub podczas akcji, dlatego gimbale stworzone są dla osób, które są aktywne, dużo podróżują i nie boją się uwieczniać swoich przygód. Ciężko wyobrazić sobie powrót z urlop pełnego wrażeń bez pamiątek w postaci zdjęć.

Gimbale to również bardzo popularne urządzenia wśród obecnych lub przyszłych vlogerów na YoutTube. Dzięki jakości, którą zapewniają stabilizatory do telefonów i GoPro, mamy możliwość stworzenia oprawy graficznej w bardzo wysokiej jakości, czym przekonamy do siebie fanów.Jak wybrać gimbal do smartfona i kamery GoPro?

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego sprzętu jest podjęcie decyzji, czy chcemy kupić gimbal dedykowany (dostosowany do konkretnego sprzętu, np. telefon, kamera GoPro), czy uniwersalny. Oczywiście gimbale dostosowane są nieco skuteczniejsze, ponieważ zostały stworzone z myślą o jednym konkretnym urządzeniu, jednak czasem dobrą opcją mogą być również uniwersalne opcje.

Kupując gimbal do smartfonu oraz do GoPro zawsze powinniśmy zwracać uwagę na podobne rzeczy i parametry.

Ilość obsługiwanych osi

Pierwszym i głównym parametrem, na którym powinniśmy się skupić, są obsługiwane przez niego osie. To one decydują o sposobie działania oraz skuteczności naszego ekwipunku. Jeżeli zdecydujemy się na zakup tańszych opcji, to prawdopodobnie jedynymi obsługiwanymi osiami będzie oś góra-dół.

Nieco droższe rozwiązania powinny dodatkowo umożliwiać sterowanie w kierunku prawo-lewo, jednak prawdziwe możliwości oferują dopiero gimbale z pełnym obrotem kamery. Dzięki nim można również nagrywać i robić zdjęcia w trybie panoramy.

Wytrzymałość akumulatora

Nie mniej istotnym aspektem przy wyborze gimbala jest również akumulator. I tak, w przypadku gimbala, podobnie jak przy innych urządzeniach, najważniejsza jest długość działania, którą umożliwia jedno pełne ładowanie.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że urządzenia, które posiadają bardzo długą żywotność, są z reguły cięższe i bardziej masywne. Mając w planach długie nagrywanie, lepiej zaopatrzyć się w dodatkowy ekwipunek np. powerbank lub akumulatory.

Waga gimbala

Gimbal to urządzenie, która ma zwiększyć nie tylko jakość nagrywanych filmów, ale również wygodę, dlatego warto trzymać się zasady, która mówi o tym, że czym lżejszy gimbal tym lepszy. Nie można oczywiście przesadzać w tej kwestii, ponieważ lżejsze urządzenia mogą być wynikiem posiadania słabszych akumulatorów.

Obciążenie maksymalne

Maksymalne obciążenie to również istotny element do rozważenia przy wyborze gimbala. Stabilizator do aparatu lub kamery powinien być dostosowany do większego ciężaru niż stabilizer do telefonu. Zbyt małe maksymalne obciążenie może prowadzić nawet do wypadnięcia i uszkodzenia kamery.


Podsumowanie

Niektóre uniwersalne gimbale przystosowane są głównie do telefonów, a do zamocowania dodatków w postaci kamery GoPro potrzebne są dodatkowe uchwyty. Czasem znajdziemy je w zestawie, czasem natomiast konieczny jest ich zakup.


Gimbale RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Najchętniej wybierane stabilizatory obrazu. Zestawienie TOP10 jest aktualizowane na bieżąco.


Astronomiczne zapytania:

  • profesjonalny gimbal do streamowania wideo

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego2 opinii o “Gimbal, czyli jaki stabilizator obrazu najlepszy?Aktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. niefiem

    W różnych rankingach pojawiają się różne polecane modele. Ja natomiast upatrzyłem sobie gimbal Feiyu Vimble 2. Czy ktoś miał już może do czynienia z tym stabilizatorem obrazu? Podobno jest on rekomendowany osobom rozpoczynającym przygodę z tego rodzaju sprzętem, gdyż jest on łatwy w obsłudze + ma adapter do kamery gopro. Jakieś opinie?

    Reply

Dodaj opinię