Obiekt Gaia BH1 to najbliższa nam czarna dziura. Jest oddalona „jedynie” o 1600 lat świetlnych!

Astronomia: Kosmos 213 0

Czarne dziury od wielu lat fascynują naukowców, którzy dokładają wszelkich starań, aby wyjaśnić i zrozumieć ich fenomen. Według szacunków w samej Drodze Mlecznej znajduje się nawet 100 mln gwiazdowych czarnych dziur (posiadają one masę od 5- do nawet 100-krotnie większą od Słońca). W 2020 pracownicy ESO przekazali informację, że w odległości zaledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi znajduje się taki obiekt o nazwie HR 6819, jednakże po dokładniejszych badaniach wykazano, iż nie jest to czarna dziura a jedynie układ podwójny gwiazd na wczesnym etapie ewolucyjnym.

Najnowsze badania wskazują, że na miano najbliżej położonej od Układu Słonecznego czarnej dziury zasługuje Gaia BH1 – obiekt oddalony o 1600 ly i zaobserwowany pop raz pierwszy przez naukowców wykorzystujących teleskop Gemini North na Hawajach, należący do Międzynarodowego Obserwatorium Gemini (w jego skład wchodzą położone w różnych miejscach na naszej planecie dwa 8-metrowe teleskopy). Według ustaleń jest to układ podwójny, składający się z gwiazdy typu G oraz czarnej dziury, które orbitują wokół siebie w okresie obiegowym wynoszącym niecałe 186 dni. Sama gwiazda w tym układzie ma rozmiary oraz masę przybliżoną do Słońca (jest mniejsza i lżejsza o kilka procent), to samo dotyczy również bardzo podobnych temperatur powierzchniowych. Na podstawie obliczeń ustalono promień Schwarzchilda obiektu będącego czarną dziurą na mniej więcej 28 km. Zaobserwowany układ podwójny znajduje się w gwiazdozbiorze Ophiuchus (inaczej konstelacja Wężownika).


Powinno również zainteresować …


Według szacunków czarna dziura Gaia BH1 w układzie binarnym jest 10-krotnie cięższa od Słońca. Naukowcy wykorzystali bardzo krótki okres separacji obiektów na swoich orbitach, aby móc precyzyjnie określić ich oddzielne parametry.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe odkrycia Gaia BH1 jest jednym z bardzo niewielu zweryfikowanych pozytywnie układów posiadających uśpioną czarną dziurę (najczęściej szczegółowe badania wykluczają istnienie czarnej dziury w takich systemach, wykazując, że takie układy najczęściej posiadają jedynie dwie gwiazdy).Źródła publikacji:
(1) ndtv.com / „Black Hole Closest To Earth Found. It Is 10 Times Bigger Than The Sun”
(2) cnet.com / „Closest Black Hole to Earth Discovered Right in Our Cosmic Backyard”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię