Kosmiczne plany Elona Muska, czyli kiedy loty na Marsa?

Astronomia: Kosmos 734 0
SpaceX, firma Elona Muska, planuje liczne misje w postaci załogowych lotów kosmicznych na Marsa. Pierwsza z nich ma ruszyć już w 2022 roku, jednak według zapowiedzi ma ona mieć charakter bezzałogowy.
SpaceX, firma Elona Muska, planuje liczne misje w postaci załogowych lotów kosmicznych na Marsa. Pierwsza z nich ma ruszyć już w 2022 roku, jednak według zapowiedzi ma ona mieć charakter bezzałogowy.

Pomimo wielu wcześniejszych udanych projektów, dopiero powstanie firmy SpaceX uświadomiło wszystkim, jakie są przyszłościowe plany amerykańskiego przedsiębiorcy – Elona Muska.

Nadrzędnym celem Space Exploration Technologies, firmy utworzonej w 2002 roku, było przede wszystkim możliwe jak największe ograniczenie kosztów związanych z eksploracją kosmosu.

W pierwszej kolejności, przy współpracy z NASA, planowane jest już w najbliższym czasie wysłanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dwóch astronautów. Co ciekawe, ta misja załogowa będzie pierwszym od 9 lat wysłanym z terytorium USA lotem w przestrzeń kosmiczną.


Plany z 27 maja pokrzyżowała pogoda

W przestrzeń kosmiczną rakieta Falcon 9 miała wystartować z przylądka Canaveral na Florydzie w środę 27 maja 2020, jednak ze względu na złą pogodę zdecydowano się odwołać start i przełożyć go na sobotę 30 maja. Jest natomiast wielce prawdopodobne, że i w ten dzień nie powiedzie się start, ponieważ prognozy nie są zbyt optymistyczne.

Wcześniejsze misje komercyjne SpaceX miały charakter bezzałogowy, których celem było dostarczenie na stację kosmiczną niezbędnego zaopatrzenia.Czerwona Planeta głównym celem misji

Elon Musk nie ukrywa, że jego wielkim marzeniem i dążeniem jest skolonizowanie Marsa. Ma to się udać m.in. dzięki budowanemu statkowi o nazwie Starship, cechującemu się imponującymi gabarytami. Docelowo ma powstać cała flota takich konstrukcji, z której każda mogłaby pomieścić około 100 osób.

Pierwotnie zakłada się, że już w 2022 roku uda się wysłać firmie SpaceX pierwsze misje na Czerwoną Planetę, wraz z pokaźnym ekwipunkiem. Plany Elona Muska są jeszcze bardziej imponujące (i zarazem trochę z pogranicza fantastyki) – do 2050 roku chciałby on stworzyć na Marsie miasto, w którym zamieszkiwałoby nawet 1 mln ludzi. Sporym ograniczeniem i zarazem obawą przedsiębiorcy jest wolniejsze niż zakładano tempo prac.

SpaceX planuje stworzenie potężnej floty 1000 statków Starship. Dzięki technologicznym modyfikacjom skrócono by czas podróży na Czerwoną Planetę nawet do 4 miesięcy, aby m.in. zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania kosmicznego. Kluczem przede wszystkim jest skorelowanie lotów załogowych z możliwie jak najmniejszą odległością Marsa z Ziemią.

Plany uwzględniają już potencjalne miejsca do lądowania – wybrano te umiejscowione w środkowej części pasa planety, a ponadto są one niżej położone. Mowa tu w szczególności o dwóch miejscach, czyli o lokalizacji bliskiej Arcadia Planitia i Erebus Montes lub w niedalekiej odległości od Phlegra Montes.

Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/kosmiczne-plany-elona-muska-czyli-kiedy-loty-na-marsa/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię