Noce spadających gwiazd w 2022 roku – co nas jeszcze czeka?

Astronomia: Kosmos 371 0

Pasjonaci obserwacji nocnego nieba mogą się cieszyć z prawdziwej gratki, jaką niewątpliwie są noce obfitujące w „spadające gwiazdy” pochodzące z roju Orionidów (w pierwszej połowie października mogliśmy podziwiać rój Drakonidów) – i to na przestrzeni około 5 tygodni (od 2 października do 7 listopada), natomiast apogeum tego zjawiska można zaobserwować w okresie 20-22 października 2022. Oczywiście, jak w przypadku każdej obserwacji, warunkiem koniecznym jest sprzyjająca pogoda, czyli bezchmurne niebo.


Roje Orionidów na nocnym niebie

Meteory stanowiące rój Orionidów są związane ściśle z kometą Halleya, a podczas maksimum aktywności jesteśmy w stanie zaobserwować w ciągu godziny nawet do 30 „spadających gwiazd” (pomimo że apogeum będzie miało miejsce w nocy z 20 na 21 października oraz z 21 na 22 października, to okres zwiększonej obserwowalnej aktywności na nocnym niebie będzie trwał przez 5 dni). Wzmianki na temat meteorów z tego roju znane i opisane były już w dawnych chińskich kronikach, natomiast w Europie to zjawisko zostało po raz pierwszy wspomniane w XIX.

Orionidy są wdzięcznym rojem meteorów do obserwacji ze względu na ich położenie na horyzoncie – można spokojnie je podziwiać na nocnym niebie na półkulach północnej i południowej. Pewne trudności napotkają natomiast miłośników astrofotografii, gdyż zjawisko to może być problematyczne do uwiecznienia ze względu na osiąganą przez meteory prędkość przekraczającą 65 km/s.

Miano najbardziej rozpoznawalnego dotychczas Orionidu w Polsce należy do tzw. bolidu „Myszyniec”, który był widziany na nocnym niebie z 18 na 19 października 2012 i w fazie apogeum osiągnął większą jasność niż Księżyc w fazie pełni (zbadano wartość – 14.7 mag).


To również powinno zainteresować …


Jakie roje meteorów czekają nas jeszcze w 2022 roku?

Spadające Orionidy to nie jedyne roje meteorów, które będziemy mogli obserwować na nocnym niebie w 2022 roku. Od 6 do 30 listopada (apogeum nocne to 17/18 listopada) możemy podziwiać Leonidy pochodzące z komety 55P/Tempel-Tuttle (obfity rój z komety okresowej o promieniu 1.8 km, z najszybciej poruszającymi się meteorami, osiągającymi prędkość do 70 km/s).

W ostatnim miesiącu 2022 roku uraczą nas efektowne i bardzo dobrze widoczne na nocnym niebie Geminidy, stanowiące pozostałość po planetoidzie (3200) Phaethon (niewielki obiekt o promieniu 2.5 km, orbitujący wokół Słońca, zaliczany do grupy Apolla, czyli planetoid bliskich naszej planecie) – obserwacja będzie możliwa między 4 a 17 grudnia, natomiast nawet do 120 meteorów na godzinę będzie można zaobserwować 12/13 i 13/14 grudnia.



Źródła publikacji:
(1) space.com / „Orionid meteor shower 2022: When, where & how to see it”
(2) earthsky.org / „2022 Orionid meteor shower: All you need to know”
(3) rmg.co.uk / „When and where to see the Leonid meteor shower”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię