Misje Starlink na początku 2024, czyli co nas jeszcze czeka w styczniu?

Astronomia: Kosmos 54 0

Należąca do Elona Muska firma SpaceX kontynuuje misję wysyłania statków kosmicznych starlink na orbitę okołoziemską. Już teraz udało się umieścić w tym rejonie przestrzeni kosmicznej ponad 4500 tych satelitów – i na tym nie koniec.


Misja Starlink 7-9 z 2 stycznia 2024

Już na początku roku (2 stycznia 2024) wysłużona rakieta Falcon 9 z nowym dolnym stopniem umieściła na orbicie 21 starlinków V2 Mini (misja Starlink 7-9), z łączną masą ładunku wynoszącą prawie 17 ton (około 800 kg ważył każdy z nich). Start nastąpił tradycyjnie już z kosmodromu Vandenberg.

Na wyposażeniu 6 statków znalazły się dedykowane terminale (te starlinki trafiły na orbitę LEO z inklinacją 53°), których zadaniem jest uzupełnienie niszy w postaci braku zasięgów telefonicznych na niektórych obszarach. Testowanie odbywa się wspólnie na zasadach partnerstwa z firmą T-Mobile.

W porównaniu do poprzednich ładunków nowe starlinki dysponują antenami z większą mocą, co konstrukcyjnie pozwoliło na 4-krotny skok pod kątem ich przepustowości. Modyfikacje dotyczyły również systemu napędowego.


Polecamy również …


Misja Starlink 6-36 z 7 stycznia 2024

Dokładnie 5 dni później (dokładnie 7 stycznia) w ramach kolejnego etapu pod nazwą Starlink 6-36 umieszczono na orbicie okołoziemskiej dodatkowe 23 satelity. Oczywiście również i tutaj wykorzystano możliwości Falcon 9 i jego dolnego elementu B1067 (ma na swoim koncie już 15 przelotów zakończonych powodzeniem). Wodowanie powrotne odbyło się przy wykorzystaniu barki ASOG znajdującej się na Oceanie Atlantyckim.

Tym razem wszystkie 23 satelity V2 Mini (wszystkie trafiły na orbitę LEO z inklinacją 43°) zostały wyposażone w nowe anteny o zwiększonej mocy oraz przepustowości, dysponują również zastosowanym po raz pierwszy w historii badań kosmicznych układem napędowym zasilanym argonem, co pozwoliło na uzyskanie lepszych parametrów impulsu właściwego oraz ciągu.


Polecamy również …


Misja Starlink 7-10 z 14 stycznia 2024

W dniu wczorajszych z kolei (14 stycznia) na niskiej orbicie LEO z inklinacją 53° umieszczono kolejne już 22 satelity V2 Mini w ramach etapu Starlink 7-10. Również i w tym przypadku na statkach zamontowano instrumenty umożliwiające stworzenie komórkowej sieci komunikacyjnej.

Dla dolnego elementu rakiety Falcon 9 była to już 17 udana misja przelotowa, a tym razem powrót i lądowanie nastąpiły przy wykorzystaniu barki OCISLY zlokalizowanej na wodach Pacyfiku.


Źródła publikacji:
(1) spacex.com.pl / „Starlink Group 7-9”
(2) spacex.com.pl / „Starlink Group 6-36”
(3) spacex.com.pl / „Starlink Group 7-10”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię