Falcon 9 w misji Transporter-1 wypuszcza rekordowe 143 satelity na orbitę

Astronomia: Kosmos 225 0

Możliwości rakiety Falcon 9 stale rosną, w efekcie czego wymagania wobec niej stają się coraz większe. W dniu wczorajszym misja wysłania w przestrzeń kosmiczną 143 satelitów na orbitę okołoziemską zakończyła się powodzeniem.

Rakieta Falcon 9 przed startem misji Transporter-1. Fotografia: cnbc.com.
Rakieta Falcon 9 przed startem misji Transporter-1. Fotografia: cnbc.com.

Start odbył się tradycyjnie z bazy znajdującej się w Cape Canaveral na półwyspie Floryda.

Misja Transporter 1, od momentu startu rakiety z platformy SLC-40 do momentu wypuszczenia wszystkich 143 satelit, trwała jedynie 90 minut. Wśród wysłanych obiektów 10 z nich stanowią satelity Starlink należące do SpaceX Elona Muska, które docelowo mają znaleźć się na orbitach polarnych – około 550 km od powierzchni Ziemi.

Z kolei pozostałe 133 satelity należą do programu SmallSat Rideshare, który ma wspomóc przesyłanie sprzętów badawczych na orbitę okołoziemską. Spopularyzowanie transportu ładunków pozwoli także na systematyczne obniżanie jego ceny w przyszłości.

Początkowo start rakiety Falcon 9 miał nastąpić dzień wcześniej, jednak ze względu na złe warunki pogodowe został on przeniesiony. Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się 800 satelitów należących do SpaceX, natomiast docelowo ma być ich przynajmniej kilka tysięcy.Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię