Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to w piątek o godzinie 5:49 czasu środkowoeuropejskiego (23 kwietnia 2021) wystartuje kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przy wykorzystaniu kapsuły Crew-2 Dragon i sprawdzonej rakiety Falcon 9.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Usterka techniczna i problemy z pogodą przesuwają start Crew-2
Początkowo lot miał się odbyć już w czwartek, jednakże start misji Crew-2 został przełożony z powodu prognozowanych niesprzyjających warunków pogodowych, ponadto pojawiła się usterka związana z pojawianiem się zbyt dużej ilości tlenu podczas napełniania paliwem zbiorników.
Przy planowaniu lotu brano pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne panujące w miejscu startu (przede wszystkim prognozowany silny wiatr), ale również i te prognozowane wzdłuż planowanych obszarów przelotowych. Piątkowe prognozy przewidują już sprzyjającą pogodę z prawdopodobieństwem 90-procentowym.
Powiązana publikacja: Kapsuła CrewDragon zadokowała. Astronauci Douglas Hurley i Robert Behnken już na ISS!
Według planów astronauci uczestniczący w misji Crew-1 po 164 dniach przebywania na ISS mają powrócić na Ziemię w środę 28 kwietnia. Są to przedstawiciele załogi NASA – Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker, a także astronauta z japońskiej agencji kosmicznej JAXA – Soichi Noguchi. Jeżeli stan techniczny kapsuły Crew-1 Dragon na to pozwoli, a także będą panowały sprzyjające warunki pogodowe, wówczas statek z powracająca załogą ma wylądować w położonej na Florydzie i ściśle wyznaczonej strefie wodowania około godziny 12:35 dnia 28 kwietnia.
Skład misji załogowej Crew-2
W kapsule Crew-2 Dragon znajdą się natomiast:
- dwaj przedstawiciele NASA – dowódca statku Crew-1 Shane Kimbrough (astronauta od 2004 roku, inżynier lotniczy) oraz pilot Megan McArthur (astronautka od 2000 roku, inżynierka lotnicza),
- przedstawiciel ESA – astronauta od 2009 roku i specjalista misji Thomas Pesquet,
- przedstawiciel JAXA – astronauta od 1999 roku i specjalista inżynier Akihiko Hoshide.
Powiązana publikacja: Astronauci po 63. dniach wrócili z misji Demo-2. Wodowanie kapsuły Crew Dragon 2
Obserwację nieba możemy wykonać również w warunkach domowych, przy wykorzystaniu nawet prostych teleskopów astronomicznych. Poniżej najchętniej wybierane modele lunet oraz teleskopów:
Polecamy również zapoznać się z naszym artykułem poradnikowym: Jaki teleskop astronomiczny wybrać do obserwacji nieba?