Ranking Lornetek noktowizyjnych. Jakie są najlepsze w zestawieniach? Nasze TOP10 lornetek z noktowizorem!

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 118 0

W warunkach niedostatecznego oświetlenia terenu konieczne jest zastosowanie sprzętu do obserwacji, który pozwoli nam dostarczyć możliwie jak najlepsze i najbardziej szczegółowe informacje o interesującym nas obiekcie. Poniższe rozważania oraz zestawienia dotyczą wyboru dobrej lornetki wyposażonej w noktowizję – mogącej mieć zastosowanie zarówno na potrzeby amatorskich i hobbystycznych zainteresowań, jak i do zadań bardziej zaawansowanych.


Na rynku istnieje spora grupa opcji lornetek z noktowizją dostępnych do kupienia w sklepach online. Niestety sporo z nich okazuje się być albo słabej jakości, mocno zniekształcając naturalne widzenie nocne, mogą też być szybko wycofane z produkcji, co bardzo często utrudnia naprawę lub wymianę na nowy model.


Polecamy: Rodzaje lornetek


Problemem w niskiej jakości produktach może być także krótki okres gwarancyjny. Przy porównywaniu parametrów lornetki z noktowizorem zwróćmy również uwagę na producenta, jego doświadczenie, wsparcie serwisowe oraz renomę.

Czym zatem warto się kierować decydując się na zakup modelu z noktowizorem? Ile trzeba wydać na podstawowe lornetki noktowizyjne, a ile trzeba przeznaczyć na sprzęt profesjonalny?


Po co noktowizor w lornetce?

Dobrej jakości lornetki noktowizyjne pozwalają na komfortową obserwację w warunkach niedostatecznej widoczności (np. po zmroku, czy nawet w absolutnej ciemności) bez konieczności dodatkowego sprzętu doświetlającego w postaci chociażby latarki, oświetlenia ulicznego, reflektora czy też światła odbijanego przez Księżyc.

Sprzęty posiadające noktowizor wykorzystują do przekazywania obrazu czujniki w postaci podobnie działających jak w aparatach cyfrowych sensorów, które zbierają światło oraz wzmacniają je. Uzyskane w ten sposób informacje są następnie przekazywane do ekranu przedniego, który wykazuje duże podobieństwo z elektronicznym wizjerem stosowanym w aparatach bezlusterkowych.

Dodatkowo lornetki noktowizyjne mogą być wyposażone w promiennik podczerwieni przekształcający bardzo słabe światło (najczęściej prawie niewidoczne lub niewidoczne gołym okiem chociażby w całkowitej ciemności) w obraz widzialny o zasięgu zależnym od ustawienia przez nas stopnia skupienia emitowanej wiązki.

W tym przypadku należy wspomnieć, że wiele dostępnych w sklepach online produktów oznaczonych jako lornetki z noktowizorem w rzeczywistości nie są klasycznymi lornetkami – z reguły posiadają one dwa obiektywy z przodu, z czego jeden przeznaczony jest dla kamery, a drugi dla promiennika podczerwieni. W takich przypadkach mamy do czynienia z monokularami noktowizyjnymi.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru lornetki z noktowizją zastanówmy się, czy jest ona nam faktycznie niezbędna. Niekiedy wystarczy zakup dobrego modelu uniwersalnego bez noktowizora, który spokojnie wystarczy nam do dłuższych dziennych obserwacji. Na rynku producenci oferują również lornetki radzące sobie ze słabym oświetleniem.

Z kolei gdy oczekujemy po sprzęcie oświetlenia ciemnych obszarów nocnego nieba, wówczas warto postawić na chociażby na teleskop typu reflektor.


Jakie Lornetki noktowizyjne są najchętniej wybierane? Ranking TOP10

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Prezentujemy proponowane lornetki z noktowizorem, które są najchętniej kupowane przez osoby poszukujące bardziej zaawansowanego sprzętu obserwacyjnego.


Poniższy ranking tanich lornetek noktowizyjnych to warta rozważenia propozycja sprzętu dla osób poszukujących podstawowego sprzętu z noktowizorem.

Najtańsze Lornetki noktowizyjne – Ranking rosnąco wg ceny

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Zestawienie TOP5 zawiera najtańsze lornetki z noktowizorem, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający bardzo tanie lornetki noktowizyjne jest aktualizowany na bieżąco.


Najdroższe Lornetki noktowizyjne – Ranking malejąco wg ceny

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Zestawienie TOP5 zawiera najdroższe lornetki z noktowizorem, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający bardzo drogie zaawansowane profesjonalne lornetki noktowizyjne jest aktualizowany na bieżąco.


Jak wybrać dobrą lornetkę z noktowizorem? Główne kryteria zakupowe

Chcąc wybrać dobrą lornetkę noktowizyjną powinniśmy brać pod uwagę istotne kryteria zakupowe. Spora część z nich pokrywa się z tymi, jakie dotyczą zakupu uniwersalnej lornetki – te można znaleźć pod poniższym adresem:

Jak wybrać dobrą lornetkę? Główne kryteria zakupowe

Przeanalizujmy teraz tylko te kryteria, które dotyczą wyboru lornetki z noktowizorem.

Zastosowana technologia

Lornetki wyposażone w noktowizję mogą się różnić typem zastosowanej technologii. Są to wersje:

  • analogowe – pionierzy w tym sektorze, kolejne wersje były cyklicznie poprawiane, w efekcie czego uzyskano korektę kontrastu oraz obrazu. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość korzystania z nich w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Oferują natomiast jedynie stały zoom;
  • cyfrowe – nowocześniejsze konstrukcyjnie, wyposażone w ekran wyświetlający przetworzone obrazy przy wykorzystaniu elektrycznych impulsów. Dzięki zastosowaniu cyfrowych rozwiązań udało się zastosować kompromis pomiędzy jakością a ceną zakupu. Dobrze sprawdzają się podczas fotografowania oraz tworzenia video. Modele te cechują się jednak dużą wrażliwością na czynniki mechaniczne, dlatego podczas eksploatacji warto pamiętać o ich należytym zabezpieczeniu np. wytrzymałym etui, pokrowcem, torbą. Przy korekcie zoom należy pamiętać, aby nie przesadzać – traci na tym ostrość obrazu.

Alternatywy

Może się okazać, że lornetka z noktowizorem niekoniecznie będzie uzasadnionym wyborem, chociażby ze względu na rodzaj oraz typ planowanych obserwacji. Chcąc chociażby monitorować życie nocne zwierząt możemy skorzystać z leśnej fotopułapki.

Jeżeli z kolei zależy nam na komfortowej rejestracji obrazu podczas ruchu, wówczas warto zastanowić się goglami z noktowizorem. Znajdują one często zastosowanie chociażby w strzelectwie zawodowym oraz przy zadaniach jednostek wojskowych w warunkach niedostatecznej widoczności.

Osoby poszukujące kompaktowego i lekkiego sprzętu z pewnością powinny zainteresować się monokularami z noktowizją. Pozwalają na obserwację obiektów za pomocą jednego oka, sprawdzają się także jako element dodatkowy przymocowany do teleskopu.

Budżet

Podstawowe lornetki noktowizyjne można już zakupić za kwotę poniżej 1000 zł. Dla osób dopiero co rozpoczynających przygodę z tego typu sprzętem są to propozycje godne rozważenia – pierwszy model pozwoli ocenić, czego oczekujemy i jaka powinna być preferowana jakość obrazu.

Na nieco bardziej zaawansowane modele, które wykorzystują już osoby z doświadczeniem w operowaniu noktowizorem, będziemy musieli wydać dobre kilka tysięcy zł. Oferują one z reguły lepszą częstotliwość odświeżania obrazu, dłuższy czas pracy na baterii w trybie noktowizji, a także bardziej zadowalającą rozdzielczość zdjęć oraz video.

Lornetki z noktowizorem do zastosowań profesjonalnych to już wydatek z reguły rzędu powyżej 10000 zł. Najbardziej zaawansowane modele do zadań specjalnych potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy zł.


Podsumowanie rankingów Lornetek noktowizyjnych

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

  1. Najchętniej wybierana lornetka z noktowizorem:


  2. Najtańsza lornetka z noktowizorem:


  3. Najdroższa lornetka z noktowizorem:Polecamy również …


Na sam koniec naszych testów i analiz prezentujemy modele lornetek noktowizyjnych, które są najchętniej wybierane w danych przedziałach cenowych. Zachęcamy również do wyrażania opinii i wymiany doświadczeń zakupowych.


TOP Lornetki noktowizyjne w danej cenie

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Produkty uwzględnione poniżej powstały w oparciu o aktywność kupujących oraz ich zainteresowanie produktem. Dane tutaj wykorzystane pozyskane zostały ze sklepów internetowych oraz porównywarek cenowych.

Tania Lornetka z noktowizorem do 1000 zł


Lornetka z noktowizorem do 2000 zł


Lornetka z noktowizorem do 5000 zł


Lornetka z noktowizorem do 10000 zł


Lornetka z noktowizorem do 20000 zł


Lornetka z noktowizorem do 25000 zł


Lornetka z noktowizorem do 30000 zł


Lornetka z noktowizorem do 40000 zł


Lornetka z noktowizorem do 50000 złPodsumowanie rankingów lornetek noktowizyjnych

Wśród najchętniej wybieranych przez kupujących lornetek z noktowizorem wygrywa

Miłośnicy bardzo budżetowych rozwiązań, osoby początkujące mogą rozważyć z kolei wybór modelu

Osoby poszukujące profesjonalnego sprzętu do obserwacji (również tych astronomicznych) szukają z kolei już odpowiednio droższych modeli. W kategorii cenowej z najwyższej półki zwyciężyła


Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/ranking-lornetek-noktowizyjnych-jakie-sa-najlepsze-w-zestawieniach-nasze-top10-lornetek-z-noktowizorem/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię