Kolejne naturalne satelity Jowisza. Łącznie ten gazowy olbrzym ma ich 92

Astronomia: Planety 110 0

W Układzie Słonecznym według ustaleń mamy 8 planet (Pluton w 2006 roku został zdegradowany do miana planety karłowatej). Jak się okazuje nie wszystkie mogą się pochwalić posiadaniem naturalnych satelitów – obecnie w przypadku Merkurego oraz Wenus nie stwierdzono istnienia księżyców, nasza planeta dysponuje jednym, natomiast Czerwona Planeta dwoma. Podróżując w kierunku peryferiów Układu Słonecznego sytuacja ulega już zmianie – Jowisz jeszcze do niedawna dysponował 80 sztucznymi satelitami, Saturn ma ich aż 83, w pobliżu Urana dostrzeżono 27 tego typu obiektów, natomiast wokół Neptuna krąży na dzień dzisiejszy 14 księżyców.

Kilka dni temu świat naukowy obiegła informacja o potwierdzeniu istnienia dzięki pracy zespołów obsługujących teleskopy w Chile oraz na Hawajach 12 nowych księżyców Jowisza (obiekty te zaobserwowano już w 2021 oraz w 2022 roku), w związku z czym ilość dotychczas odkrytych naturalnych satelitów tej planety zwiększyła się do 92, co powoduje, że w tej statystyce wyprzedził on na dzień dzisiejszy Saturna. Zbliżając się do Pasa Kuipera mamy do czynienia z coraz większą ilością obiektów skalistych, które pomimo swoich skromniejszych rozmiarów mogą być sklasyfikowane jako naturalne satelity jednej z planet. Według informacji przekazanych opinii publicznej średnice większości z 12 nowych księżyców Jowisza mieszczą się w przedziale między 1 km a 3 km (największe z nich dysponują średnicą powyżej 8 km), a ich okres obiegowy wokół planety wynosi powyżej 340 dni (9 księżyców z tej grupy okrąża Jowisza w ciągu dłużej niż 550 dni).


Powinno również zainteresować …


ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) w ciągu kilku najbliższych miesięcy planuje wysłać sondę, której zadaniem będzie zebranie jak największej ilości danych związanych z Jowiszem oraz jego największymi naturalnymi satelitami o lodowej powierzchni. W przyszłych roku swój statek kosmiczny w kierunku tego gazowego olbrzyma ma wysłać także NASA.

Zwiększone możliwości obserwacji nie tylko planet, ale również znacznie mniejszych obiektów w przestrzeni kosmicznej, będzie skutkowało tym, że prawdopodobnie z najbliższej przyszłości kolejne tranzytujące skaliste struktury otrzymają status naturalnego satelity. Pas asteroid i planetoid znajdujący się pomiędzy orbitami Czerwonej Planety oraz Jowisza to obszar niezwykle bogaty w takie obiekty, o bardzo zróżnicowanych rozmiarach. Naukowcy obserwują również bacznie wiele dodatkowych potencjalnych księżyców orbitujących wokół Saturna, jednakże są one trudniejsze do zlokalizowania ze względu na większą odległość tej planety od Ziemi.



Część z nowych księżyców Jowisza (według informacji przekazanych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną będzie to połowa z nich) otrzyma swoje nazwy – będą to te naturalne satelity, których wielkość przekracza 2.4 km.


Źródła publikacji:
(1) Cnn.com / „Jupiter now has 92 moons after new discovery”
(2) Rp.pl / „Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza. Planeta została rekordzistką”
(3) Space.com / „Jupiter now has the most moons in the solar system, beating Saturn thanks to 12 newfound satellites”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię