Kepler-442b. Spoglądamy na świat oddalony o prawie 1200 lat świetlnych

Astronomia: Planety 181 0

Odkryta w 2015 roku metodą tranzytu planeta Kepler-442b uzyskała status tzw. super-Ziemi ze względu na swoje rozmiary – jej promień jest o 34% większy i jest masywniejsza od Ziemi ponad dwukrotnie. Prawdopodobnie jest to obiekt skalisty, który okrąża gwiazdę Kepler 442 w ciągu nieco ponad 112 dni ziemskich, w średniej odległości wynoszącej 0.409 AU (~ 60 mln km). System ten, składający się prawdopodobnie tylko z jednej planety oraz gwiazdy, jest oddalony od Układu Słonecznego o 1194 lata świetlne.


Jakie jest prawdopodobieństwo, że na Kepler-442b istnieje życie?

Według badań Kepler-442b, który jest o jedną trzecią większy od Ziemi, 2.38-razy masywniejszy i który odbiera około 2/3 światła docierającego do naszej planety, ma 97% szans na znalezienie się w strefie nadającej się do zamieszkania (tzw. ekostrefa). Pomimo znacznie mniejszej odległości od gwiazdy macierzystej (~ 0.4 AU) obiekt Kepler 442 jest typu widmowego K (chłodniejszy od Słońca, z temperaturą powierzchni rzędu ~ 4400 K).

Promień gwiazdy Kepler 442 stanowi tylko ~ 60% promienia Słońca, a masa to jedynie ~ 61% masy naszego żółtego karła.


Powinno również zainteresować …


Obiecujący kandydaci na istnienie życia pozaziemskiego

Zespół astronomów odkrył w 2022 roku osiem nowych egzoplanet, które krążą wokół swoich gwiazd w odległości, pozwalającej im na utrzymanie się ciekłej wody na powierzchni. Publikacje na łamach National Geographic sugerują, że niektóre z nich mogą znajdować się w tzw. strefie zamieszkiwalnej, pozwalającej na istnienie życia. Spośród tych ośmiu istnieją dwie, które eksperci zidentyfikowali jako najbardziej podobne do Ziemi egzoplanety – są nimi Kepler-438b oraz omawiany Kepler-442b.

Z czego wynikają te podobieństwa? Są egzoplanetami, czyli krążą wokół gwiazd po stabilnych orbitach, podobnie jak Ziemia wokół Słońca. Obie krążą wokół dwóch czerwonych karłów, które są mniejsze i chłodniejsze niż nasze Słońce. Okres obiegowy Keplera-438b wynosi ~ 35 dni, z kolei Kepler-442b potrzebuje na to ~ 112 dni.

Według analiz i obserwacji naukowców Kepler 438b ma średnicę o ~ 12% większą niż Ziemia i 70% szans na bycie planetą skalistą. Ponadto otrzymuje o 40% więcej światła niż nasza planeta, zatem ma 70% szans na znalezienie się w strefie zamieszkiwalnej swojej gwiazdy.

Z kolei planeta Kepler 442b jest o jedną trzecią większa od Ziemi i ma 60% szans na to, że składa się głównie ze skał. Ta egzoplaneta odbiera około dwóch trzecich światła docierającego do Ziemi, więc według obliczeń naukowców jej szanse na znalezienie się w ekostrefie wynoszą 97%.

Jednak sam fakt, że planeta otrzymuje więcej światła, niekoniecznie oznacza, że jest bardziej przyjazna do zamieszkania – aby szanse były większe, konieczne jest, by odpowiednia ilość światła dotarła na powierzchnię – np. jeśli jest zbyt duża intensywność światła, woda na planecie zagotuje się i wyparuje. Z drugiej strony, gdyby światła było zbyt mało, nastąpiłoby zamarznięcie wody.

Przed odkryciem tych dwóch nowych egzoplanet, najbliższymi Ziemi pod kątem podobieństwa ciałami niebieskimi były Kepler-186f (10% większa od Ziemi i 32% jaśniejsza) oraz Kepler-62f (40% większa od naszej planety i 41% jaśniejsza).

Inne znane egzoplanety to chociażby Gliese 667CC (22 lata świetlne od Ziemi, 4.5-krotnie większa od niej, z okresem obiegowym wynoszącym 28 dni ziemskich), Proxima Centauri B (najbliższa Ziemi, ma jednak niezwykle silne promieniowanie ultrafioletowe) lub TRAPPIST-1E, która przedstawia bardzo zachęcające warunki, ponieważ jej jądro składa się głównie z żelaza.


Przydatny sprzęt obserwacyjny …


Źródła publikacji:
(1) en.as.com / „What is the probability of Kepler-442b supporting life?”
(2) exoplanetkyoto.org / „Kepler-442b”
(3) exoplanets.nasa.gov / „Kepler-442 b”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię