Kosmiczny Teleskop Keplera i jego odkrycia w trakcie 9-letniej misji

Astronomia: Kosmos 1 216 0

Podróże międzygwiezdne oraz potencjalne misje kolonizacyjne od lat spędzają sen z powiek naukowcom i pasjonatom astronomii. Z pewnością mały krok w tym kierunku ludzkość wykonała wysyłając w przestrzeń kosmiczną m.in. Kosmiczny Teleskop Keplera, który zbierał informacje o tzw. egzoplanetach (nazwa planet, na których istnieją potencjalne warunki do rozwoju życia – teleskop zgromadził dane o ok. 2700 takich planetach).

Kosmiczny Teleskop Keplera. Fotografia: www.astronautinews.it.
Kosmiczny Teleskop Keplera. Fotografia: www.astronautinews.it.

Sukcesy teleskopu Keplera, czyli układ Kepler-11

Misja Kosmicznego Teleskopu Keplera miała początkowo trwać cztery lata, jednak po udanej naprawie w 2013 roku (problemy ze stabilizacją podczas obserwacji) zdecydowano się na jej przedłużenie. Ilość danych zgromadzonych podczas obserwacji 2009-2018 według zapewnień NASA jest ogromna.

Wspomniane odkryte 2700 egzoplanet to naprawdę spora dawka materiału do analizy. Dzięki tej misji odkryto m.in. układ gwiezdny Kepler-11, znajdujący się w w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości 2000 lat świetlnych, składający się z 6 planet, krążących niezwykle blisko wokół żółtego karła o masie i promieniu zbliżonym do Słońca (typ widmowy G). Co ciekawe – wszystkie planety znajdujące się w tym układzie są większymi od Ziemi ciałami niebieskimi. Ten fakt sprawia, że naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób układ Kepler-11 może być stabilny – najbliżej gwiazdy w odległości zaledwie 0,1 j.a. (0,1 jednostki astronomicznej) znajduje się Kepler-11b, natomiast najdalej Kepler-11g w odległości 0,5 j.a.. Pozostałymi planetami układu są Kepler-11c, Kepler-11d, Kepler-11e i Kepler-11f.

Artystyczna wizja układu słonecznego Kepler-11. Fotografia: fruugo.com.
Artystyczna wizja układu słonecznego Kepler-11. Fotografia: fruugo.com.

Inne ważne odkrycia

  • Układy planetarne – m.in. Kepler-452, Kepler-186, Kepler-421, Kepler-413.
  • Kepler-452b – określana mianem drugiej Ziemi ze względu na bardzo zbliżone rozmiary, okres obiegu i hipotetyczne warunki, znajdująca się w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości 1400 lat świetlnych od Zielonej Planety. Odkryta w 2015 roku. Dotychczas nie udowodniono, czy planeta Kepler-452b jest skalista.
  • Kepler-421b – planeta z okresem obiegu wynoszącym 704 dni, będąca prawdopodobnie gazowym olbrzymem. Odkryta w 2014 roku. Planeta Kepler-452b jest pierwszą odkrytą planetą układu Kepler-452.
  • Kepler-413b – „kołysząca się” planeta gazowa o pięciokrotnej masie Ziemi, zmieniająca kąt osi obrotu co kilkanaście lat.
  • Kepler-186f – posiada zbliżone rozmiary do Ziemi, okres obiegu wynosi niecałe 130 dni ziemskich, znajdująca się w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości 493 lat świetlnych od naszej planety. Odkryta w 2014 roku. Planeta Kepler-186f znajduje się na peryferiach układu Kepler-186 (jest piątą planetą tego układu).
  • KIC 8462852 – określana mianem hipotetycznej megastruktury obcych. Gwiazda znajdująca się na granicach gwiazdozbioru Lutni oraz Łabędzia cechuje się obserwowaną zmienną jasnością, spowodowaną prawdopodobnie orbitującymi w dużej ilości egzokometami.


Następcy teleskopu Keplera

Następca Kosmicznego Teleskopu Keplera został wysłany w przestrzeń kosmiczną w 2018 roku. Teleskop TESS dzięki jeszcze bardziej zaawansowanej technologii ma dostarczyć NASA dane o 20 tysiącach dotychczas nieznanych obiektach. W marcu 2021 planuje się natomiast wysłanie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, będącego następcą wysłużonego już teleskopu Hubble’a.

Kosmiczny Teleskop TESS. Fotografia: arstechnica.net.
Kosmiczny Teleskop TESS. Fotografia: arstechnica.net.

Astronomiczne zapytania:

  • teleskop keplera

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię