Egzoplaneta Wasp-12b. Co wiemy o tym świecie oddalonym o prawie 1400 lat świetlnych od Ziemi?

Astronomia: Kosmos, Planety 24 0

Niektóre z odkrytych dotychczas planet pozasłonecznych znajdują się tak blisko swojej macierzystej gwiazdy, że z powodzeniem mogą być one nazywane swoistym piekłem w kosmosie. Za przykład można tu podać chociażby odkrytą w 2008 roku egzoplanetę Wasp-12b, która znajduje się w gwiazdozbiorze Woźnicy (łac. Auriga). Jakie informacje udało się dotychczas uzyskać o tym obiekcie?


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Co wiemy o planecie Wasp 12b?

Ta egzoplaneta została sklasyfikowana jako gorący Jowisz, która krąży o orbicie znajdując się w średniej odległości od gwiazdy wynoszącej 0.0232 AU (zaledwie ~ 3 470 670 km), co skutkuje również jej bardzo krótkim okresie orbitalnym – okrąża ona gwiazdę w czasie 1.1 dnia ziemskiego. Według ustaleń, jeżeli tempo „pożerania” atmosfery Wasp 12b będzie utrzymane, to już za 10 mln lat zostanie ona całkowicie pochłonięta.

Gazowy olbrzym Wasp-12b ma ~94% większy promień od Jowisza, przy czym jest od niego o ~ 46.5% cięższy. Na powierzchni planety panują bardzo wysokie temperatury – powyżej 2000°C. Grawitacja macierzystej gwiazdy powoduje ogromne siły pływowe, w skutek czego rozciągają one egzoplanetę nadając jej kształt bardzo przypominający jajko.

Informacje o Wasp-12b udało się uzyskać w ramach programu badawczego SuperWASP, specjalizującego się w odkrywaniu i analizowaniu planet pozasłonecznych. Swoją cegiełkę dołożył również Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który wykorzystując zamontowany na pokładzie spektrograf Cosmic Origins zbadał dokładniej zjawisko pochłaniania atmosfery egzoplanety przez gwiazdę.

Planeta jest oddalona o 1393 lata świetlne od Układu Słonecznego.


Informacje o innych planetach pozasłonecznych WASP …


Co wiemy o gwieździe Wasp-12?

Należy ona do gwiazd typu widmowego G0 (żółty karzeł z temperaturą efektywną wynoszącą 5000-6000 K). Jest o ~ 43.4% cięższa od Słońca, a przy tym o ~ 65.7% od niego większa. Obserwowana wielkość gwiazdowa obiektu wynosi 11.69m, natomiast absolutna – 3.54m.

Wiek Wasp 12 szacuje się na 1.7 mld lat, jednak w tym temacie panują spore rozbieżności i niespójność.


Źródła publikacji:
(1) exoplanets.nasa.gov / „WASP-12 b”
(2) exoplanet.eu / „Planet WASP-12 b”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię