Duża asteroida 2022 UD28 przeleciała blisko naszej planety! Było to „zaledwie” 4.2 mln km!

Astronomia: Kosmos 63 0

Struktury skaliste przemierzające kosmos są częstym zjawiskiem. W naszym Układzie Słonecznym szczególnie bogatym w asteroidy, planetoidy itp. regionem jest chociażby Pas Kuipera, z którego od czasu do czasu przybywają obiekty poruszające się w kierunku Ziemi. Według NASA takie ciała niebieskie są pozostałościami po wczesnym formowaniu Układu Słonecznego 4.6 mld lat temu. Większość z nich można znaleźć krążących wokół Słońca między Marsem a Jowiszem w głównym pasie asteroid.


Alert NASA o asteroidzie 2022 UD28

Agencja Kosmiczna NASA wydała ostrzeżenie o zbliżającej się do Ziemi asteroidzie 2022 UD28, posiadającej wg szacunków 23 metry szerokości oraz 51 metrów długości. W kulminacyjnym momencie znalazła się ona w odległości „jedynie” 4 198 243 km od naszej planety (sklasyfikowana została przez to do grupy Apolla i jednocześnie grupy NEO). Obliczono również, że porusza się ona z prędkością 41 507 km/h.

Do grupy Apolla zaliczane są planetoidy oraz asteroidy w niewielkiej odległości od naszej planety, których orbita przecina orbity Merkurego, Wenus oraz Ziemi.
Do grupy NEO zaliczane są z kolei obiekty, których peryhelium wynosi maksymalnie 1.3 AU (jednostki astronomicznej). Z kolei o potencjalnie niebezpiecznych obiektach mówimy w momencie, kiedy znajdą się one w odległości poniżej 8 mln km.

Asteroida 2022 UD28 została odkryta dopiero 24 października 2022 roku, okrąża Słońce w czasie 1573 dni ziemskich, podczas tej podróży znajduje się w odległości od 140 mln km (peryhelium) do 652 mln km (aphelium) od naszej gwiazdy.


Powinno również zainteresować …


Jak obliczana jest orbita asteroidy?

Orbita asteroidy jest obliczana poprzez znalezienie eliptycznej ścieżki wokół Słońca, która najlepiej pasuje do dostępnych obserwacji obiektu przy użyciu różnych kosmicznych i naziemnych teleskopów, takich jak należący do NASA teleskop NEOWISE (skrót od ang. Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) i jego nowy algorytm Sentry II. Oznacza to, że obliczona trajektoria obiektu wokół Słońca jest dostosowywana do momentu, w którym przewidywania dotyczące miejsca, gdzie asteroida powinna pojawić się na niebie w kilku zaobserwowanych momentach, zgadzają się z pozycjami, w których obiekt został rzeczywiście zaobserwowany w danym czasie.



Źródła publikacji:
(1) the-sky.org / „Asteroid 2022 UD28”
(2) ssd.jpl.nasa.gov / „2022 UD28 (Apollo) (NEO)”
(3) tech.hindustantimes.com / „Terrifying 95-foot asteroid rushing towards Earth TODAY! NASA reveals distance, speed”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię