Jaka kamera internetowa? Które parametry najlepiej uwzględnić w zależności od przeznaczenia?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 599 0

Kamera internetowa (z ang. webcam) jest bardzo prostym urządzeniem, o dość niewielkich gabarytach. Mimo tego, ten niepozorny sprzęt dla wielu z nas jest niezbędny. Kamera internetowa umożliwia bowiem transmitowanie obrazu, a także jego odświeżanie lub przekazywanie w sposób ciągły – dzięki temu treści video są rzutowane za pomocą obiektywu, na scalony przetwornik obrazu. Wówczas powstaje swoista cyfrowa kopia, a obraz może być także przesuwany, dzięki rejestrom przesuwnym.

kamera internetowa Razer zamontowana na górnej ramie ekranu laptopa
kamera internetowa Razer zamontowana na górnej ramie ekranu laptopa

Następnie sygnał docierający z przetwornika jest obrabiany przez procesor i wysyłany do komputera. Jednak wciąż wybór kamery internetowej jest ogromnym dylematem. Jak wybrać najlepszą?


Jaka rozdzielczość kamery internetowej?

Kamery internetowe, podobnie jak każde inne urządzenia, posiadają swoją specyfikację techniczną. Jest to swoisty zbiór parametrów, który da nam obraz tego, jak właściwie taka kamera działa. Wstępnie zdecydujmy, czy potrzebujemy tego typu kamery do użytku profesjonalnego czy do zwykłego użytku domowego.

Po odpowiedzeniu sobie na to pytanie, możemy przystąpić do sprawdzenia jej pierwszego, a zarazem najważniejszego parametru, jakim jest rozdzielczość. Oczywiście obecnie, kiedy z komputerem się praktycznie nie rozstajemy, warto wybrać taki model, który umożliwi nam co najmniej rejestrowanie obrazu w rozdzielczości HD, czyli 720p.

Jednak jeśli chcemy wykorzystać więcej możliwości kamery internetowej, a także móc rejestrować dzięki niej bardziej profesjonalne obrazy, warto skusić się na model, który rejestruje obraz w rozdzielczości:

  • Full HD 1080p (1920 x 1080 px),
  • 4K 2160p (3840 x 2160 px).

Jak łatwo się domyślić – im wyższa rozdzielczość, tym lepszy i ostrzejszy będzie rejestrowany obraz.


Sposób ustawiania ostrości w kamerze internetowej

Ostrość jest prawdopodobnie drugim, najważniejszym parametrem, który należy sprawdzić, zanim podejmiemy decyzję o finalnym zakupie. Jest to szczególnie istotny aspekt, jeśli planujemy w przyszłości bardziej profesjonalnie wykorzystywać nasze urządzenie. Warto więc przyjrzeć się modelom dostępnym na rynku, które oferują automatyczną regulację ostrości.

Dla użytku domowego spokojnie wystarczy możliwość jej ręcznego dopasowania. Najgorszym wyborem okażą się modele wyposażone w stały poziom ostrości, którego nie da się regulować.Liczba klatek na sekundę i klips montażowy w kamerze internetowej

Na sam koniec, zostawiliśmy dwa parametry, jednak nie oznacza to, że są one mniej istotne. Okazuje się, że każdy parametr ma takie samo znaczenie, gdy chcemy wybrać sprzęt naprawdę dobrej jakości, który posłuży nam przez wiele lat. Mimo że kamery internetowe nie nadwerężają zwykle naszego budżetu, warto jednak oszczędzić sobie wątpliwej przyjemności wymieniania tego sprzętu co kilka miesięcy.

Liczba klatek na sekundę

Zacznijmy od liczby klatek na sekundę. Parametr ten definiuje to, czy kamera dostarczy nam płynnego obrazu. Jak łatwo więc się domyślić – im większa jest ta wartość, tym lepszy i płynniejszy obraz będzie rejestrowany przez kamerę internetową.

Jedne z najlepszych modeli pozwalają na przechwytywanie obrazu o nawet 60 klatkach na sekundę, jednak są to sprzęty typowo dla profesjonalistów.

Jeśli użytkownicy nie są tak wymagający, warto postawić na modele prostsze, które oferują rejestrowanie obrazu w 24 lub 30 klatkach na sekundę.

Klips montażowy

Przejdźmy teraz do klipsa montażowego. Jest on bezpośrednio związany z montażem kamery, jednak może się okazać on kwestią kluczową. Okazuje się, że nie każdą kamerę internetową można zamontować bezpośrednio do monitora, co może stanowić problem dla wielu użytkowników. Niektóre kamery są wyposażone jedynie w podstawki, które pozwalają umieścić ją na biurku lub stole.


Jakie inne parametry kamery internetowej są jeszcze ważne?

Przy wyborze kamery internetowej, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych aspektów, które mogą przesądzić o jej jakości. Nie są one tak istotne, jak wymienione powyżej – bezapelacyjne minimum, jednak mogą mieć one ogromne znaczenie dla wielu użytkowników.

Tak więc, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kamerę internetową? Warto sprawdzić, czy dany model jest wyposażony w specjalną aplikację sterującą, która powoli nam na zarządzanie jakością wideo, a także kolorystyką nagrań.

Niezwykle istotne może okazać się także dodatkowe oświetlenie w postaci małych diod. Pozwolą one na prowadzenie rozmów i nagrywanie w wyjątkowo ciemnych miejscach, bez dodatkowego oświetlenia.


[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

[TOP10] Kamery internetowe w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych kamer internetowych. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię