Droga Mleczna i galaktyka Gaia-Enceladus w przeszłości połączyły się

Astronomia: Kosmos 684 0

Obserwacja kosmosu na coraz większą skalę pozwala jeszcze lepiej zrozumieć prawa w nim panujące. Nasza galaktyka pełna jest tajemnic, dlatego nie powinien dziwić nikogo fakt o kolejnych odkryciach związanych właśnie z Drogą Mleczną.

satelita Gaia
satelita Gaia

Jednym z nich są zebrane dane bezzałogowego satelity Gaia, który zebrał dowody na to, że Droga Mleczna zderzyła się w przeszłości z galaktyką o nazwie Gaia-Enceladus o masie około 1/4 naszej Galaktyki, a według szacunków miało to miejsce mniej więcej 10 miliardów lat temu. Procesy oraz skutki takich połączeń są obserwowalne jeszcze długo po zderzeniu, a w tym przypadku nawet do dziś.

Dzięki temu sonda Gaia wyodrębniła odmienne populacje w obrazie sferycznym Drogi Mlecznej (halo galaktyczne), gdzie dominują pochodne koloru czerwonego (w tego typu gwiazdach zaobserwowano większą ilość ciężkich pierwiastków) oraz niebieskiego.



Oprócz wieku oraz prędkości poruszania się, ich pozycji oraz kolorystyki milionów gwiazd, udało się ustalić, że prawdopodobnie galaktyki Gaia-Enceladus i Droga Mleczna charakteryzują się podobnym wiekiem.

Według powszechnej opinii naukowców zderzenia galaktyk znacząco stymulują powstawanie nowych gwiazd, a tym samym przyczyniają się do intensywniejszego tworzenia się układów planetarnych.

Astronomiczne zapytania:

  • gaja enceladus

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię