Dalmierz

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 10 833 6

Dalmierz elektroniczny laserowy Stabila
Dalmierz elektroniczny laserowy Stabila
Dalmierze są to urządzenia służące do profesjonalnego mierzenia odległości. Wykorzystuje się je w takich branżach jak leśnictwo czy budownictwo, przydają się także w armii.


Rodzaje i typy dalmierzy

Istnieją trzy podstawowe rodzaje dalmierzy:

 • dalmierz optyczny,
 • dalmierz ultradźwiękowy,
 • dalmierz laserowy.

DALMIERZ OPTYCZNY

Dalmierze optyczne są złożone z układów obiektywów, niemal równoległych. W związku z tym muszą być ustawiane tak, aby obrazy z obu obiektywów pokrywały się w jeden. Pomiar wykonywany jest poprzez pomiar kąta paralaksy osi optycznych z dwóch obiektywów. Dalmierze optyczne w czasach dawniejszych były stosowane w wojsku, szczególnie w marynarce wojennej i artylerii. Obecnie stosuje się je w specjalnych aparatach fotograficznych, w których przy ich pomocy ustawia się ostrość.


DALMIERZ ULTRADŹWIĘKOWY

Dalmierze ultradźwiękowe, znane także pod nazwą dalmierzy elektromagnetycznych działają w oparciu o nadajnik oraz odbiornik fal radiowych, które posiadają określoną częstotliwość. Dźwięk przez nie emitowany jest odbijany od obiektu, do którego ma zostać zmierzona odległość. Następnie zaś wraca do odbiornika. Odległość oblicza się poprzez zmierzenie czasu pomiędzy emisją, a odbiorem dźwiękowej fali. Dalmierze ultradźwiękowe znajdują zastosowanie w radionawigacji oraz radiolokacji, często używa się ich również w branży budowlanej.


DALMIERZ LASEROWY

Dalmierze laserowe działają bardzo podobnie do ultradźwiękowych. Fala dźwiękowa jest tu jednak zastąpiona wiązką laserową. Daje to efekt dokładniejszego procesu pomiaru. Sama czynność trwa również nieco krócej niż w przypadku ultradźwięków. Obecnie dalmierze laserowe są najpopularniejszymi rodzajami dalmierzy, właśnie ze względu na swoją szybkość i dokładność.

Dalmierze laserowe są rekomendowane dla potrzeb budownictwa, mogą zastąpić dalmierze ultradźwiękowe. Modele elektromagnetyczne również można kupić, jednak są one mało znane i na rynku trudno dostępne. Modele laserowe przewyższają starszego typu urządzenia cechami oraz parametrami, dlatego warto kupić sprzęt tego rodzaju.


Cechy dalmierzy

Należy podkreślić, że dalmierze laserowe dokonują pomiarów z dokładnością co do milimetra. Dokładność dalmierza wynika z kilku czynników: im większy zasięg danego urządzenia, tym realne są większe odchylenia od wartości wskazywanej przez dalmierz. Zasięg większości urządzeń wynosi do 80 metrów, co wystarcza w zupełności przy standardowych działaniach w budownictwie.


RANKING dalmierzy / Sprzęt geodezyjny

Najchętniej wybierane dalmierze wykorzystywane jako narzędzia pomiarowe, oferowane w kategorii Sprzęt geodezyjny. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Najbardziej dokładne dalmierze pracują na odległość nawet 500 metrów. Warto wybrać urządzenie znanej marki, np. Leica, Bosch, Stanley DeWalt lub Makita, ponieważ są one wysokiej jakości, a pomiary przez nie prezentowane są bardzo precyzyjne. Mniej znane marki mogą być obarczone wadami niższej jakości i trudno dostępnego serwisu. Im mniejsza plamka świetlna, tym precyzja pomiaru większa.

Lepszy jakościowo dalmierz jest bardziej żywotny i zapewnia budowniczym dokładniejsze pomiary. Dobry dalmierz laserowy musi kosztować – układ obliczeniowy ma nieskomplikowany, ale układ optyczny jest dość kosztownym rozwiązaniem. Dobrze wyprofilowana i wzmocniona obudowa jest dużą zaletą tego urządzenia.

Dalmierz laserowyPorządny dalmierz:

 • oblicza powierzchnie i objętości,
 • ma opcję wysokościomierza,
 • mierzy kąty nachylenia,
 • realizuje funkcje trygonometryczne,
 • ma pamięć ostatnich pomiarów – nawet do kilkudziesięciu ostatnich pozycji,
 • posiada funkcję pomiaru ciągłego.

Ceny dalmierzy laserowych wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – kwoty są spore, ale urządzenie może służyć przez długi czas. Poza tym dalmierze najczęściej kupują firmy, a nie osoby prywatne. Dla firmy taki zakup jest inwestycją, a kwota kilku tysięcy złotych nie jest bynajmniej sumą zaporową. Obok dalmierzy wykorzystywanych w budownictwie (m.in. jako sprzęt geodezyjny) istnieją też dalmierze dla potrzeb myślistwa, sportu oraz celów wojskowych. Dalmierze laserowe nie są raczej wykorzystywane przez snajperów, ponieważ mogą je wykryć przeciwnicy dysponujący sprzętem elektrooptycznym.

Jak korzystać z dalmierza?

Dalmierz laserowy marki LeicaOsoba stosująca dalmierz powinna stosować się do pewnych zasad: ustawić urządzenie stabilnie, co jest możliwe dzięki poziomicy laserowej (najlepsza jest poziomica zintegrowana). Dalmierze z celownikami są dobre, gdy pomiaru dokonuje się na dużą odległość. Dodatkowe tarczki pomagają mierzyć tam, gdzie nie ma punktów odniesienia.

Dotykanie dalmierza podczas mierzenia może spowodować zakłócenia i doprowadzić do braku precyzji pomiaru. Dalmierze dzielą się na impulsowe oraz fazowe. Impulsowe korzystają z ciągłej fali harmonicznej, a fazowe bazują na pojedynczej częstotliwości. Dalmierz fazowy wymaga wielu obliczeń. Znakiem nowoczesności są dalmierze laserowe posiadające właściwości dalmierzy impulsowych i fazowych. Przed zakupem należy przeanalizować wszystkie niezbędne parametry i nabyć najlepsze urządzenie dla własnych celów.


RANKING dalmierzy laserowych / Militaria

Najchętniej wybierane dalmierze laserowe, dostępne w dziale Militaria / Sprzęt. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Podsumowanie

Dalmierze to bardzo przydatne urządzenia. Na rynku najchętniej wykorzystywane są dalmierze laserowe, niezbędne szczególnie w budownictwie. Dalmierze laserowe od urządzeń ultradźwiękowych różnią się tym, że wiązka laserowa przekazywana jest sprawnie przez układ optyczny. Są one bardzo dokładne, wyniki pomiaru podają od razu i są to dane bardzo precyzyjne, bez odchyleń i wahań. Mechanizm dalmierza ukryty jest w obudowie, a przycisk zewnętrzny uruchamia laser, natomiast na wyświetlaczu pokazywany jest wynik pomiaru.


Astronomiczne zapytania:

 • jaki dalmierz laserowy
 • jaki niedrogi dalmierz laserowy
 • dalmierze ranking
 • ranking dalmierzy
 • jaki najlepszy dalmierz dla architekta
 • jaki dalmierz polecacie
 • dobry dalmierz laserowy
 • dalmierz jaki wybrać
 • dalmierz jaki najlepszy
 • dalmierz firmy

Related Articles

6 opinii o “Dalmierz

 1. aleksander

  Co mi się podoba w przedstawionych rankingach powyżej, to ranking poszczególnych modeli w innych działach porównywarek. Co do samego poradnika – jest on stosunkowo mocno okrojony, jednak dla większości użytkowników te najbardziej podstawowe charakterystyki wystarczą. Bardziej rozbudowany jest chociażby artykuł poradnikowy na jakkupowac.pl, ale z kolei nie ma tam żadnych rankingów, przez co sami niestety musimy poszperać sugerując się tylko poradami, na co nie każdy ma czas 🙂

  Reply
 2. Maciek

  Fajna sprawa taki ranking. Właśnie muszę kupić jakiś dalmierz i na bank wybiorę coś z tego rankingu. Co polecacie najbardziej i czy w ogóle one się czymś różnią czy raczej wszystkie działają praktycznie tak samo? Bo jednak różnice cenowe są dosyć spore…

  Reply
 3. Janek

  Szczególnie polecam dalmierze laserowe Leica głównie ze względu na całkowitą bezawaryjność. Na uwagę zasługuję model Disto X310 nie do zdarcia w szczególności gdy pomiar wykonywany jest na budowie – w trudnych warunkach, gdzie mamy do czynienia z kurzem i wilgocią. Tutaj cena za ten dalmierz znacząco wygórowana. Jak ktoś posiada kupon rabatowy to dodatkowo można uzyskać nawet 5 % zniżki profigeo.pl/katalog/dalmierze/dalmierze-laserowe/dalmierz-laserowy-leica-disto-x310.html.

  Reply
 4. nana

  Ciekawe urządzenie muszę przyznać, nawet nie wiedziałam, że takie coś istnieje. Faktycznie w budownictwie musi to być bardzo przydatne. Ja zatrzymałam się na zwykłych miarkach:) Pozdrawiam czytelników!

  Reply
 5. Aga

  Zastanawiam się czy dalmierz to, to samo urządzenie, które używa się również w geodezji. Mieszkam na jednym z poznańskich, dużych osiedli i często widzę fachowców chodzących z jakimś dziwnym sprzętem na stojaku;) Może to jest właśnie dalmierz??

  Reply
 6. aaa

  Powiem tak – dla mnie dalmierz, to niezastąpione urządzenie i prawdę powiedziawszy nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Pracuje w branży budowlano-remontowej i jadąc do klienta na wycenę używam dalmierza do zmierzenia wielkości budynku, który mam remontować. Gorąco polecam i pozdrawiam wszystkich kolegów po fachu:)

  Reply