Dalmierz

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 6 959 1

Dalmierz elektroniczny laserowy Stabila
Dalmierz elektroniczny laserowy Stabila
Dalmierze to bardzo przydatne urządzenia. Na rynku najlepsze są dalmierze laserowe, niezbędne szczególnie w budownictwie. Dalmierze laserowe od urządzeń ultradźwiękowych różnią się tym, że wiązka laserowa przekazywana jest sprawnie przez układ optyczny. Są one bardzo dokładne, wyniki pomiaru podają od razu i są to dane bardzo precyzyjne, bez odchyleń i wahań. Mechanizm dalmierza ukryty jest w obudowie, a przycisk zewnętrzny uruchamia laser, natomiast na wyświetlaczu pokazywany jest wynik pomiaru.

Dalmierze laserowe są rekomendowane dla potrzeb budownictwa, mogą zastąpić dalmierze ultradźwiękowe. Modele elektromagnetyczne również można kupić, jednak są one mało znane i na rynku trudno dostępne. Modele laserowe przewyższają starszego typu urządzenia cechami oraz parametrami, dlatego warto kupić sprzęt tego rodzaju.

Cechy dalmierzy

Należy podkreślić, że dalmierze laserowe dokonują pomiarów z dokładnością co do milimetra. Dokładność dalmierza wynika z kilku czynników: im większy zasięg danego urządzenia, tym realne są większe odchylenia od wartości wskazywanej przez dalmierz. Zasięg większości urządzeń wynosi do 80 metrów, co wystarcza w zupełności przy standardowych działaniach w budownictwie.

Ranking popularnych dalmierzy – Sprzęt geodezyjny

Lp. Produkt Dalmierze i drogomierze Cena
1 Miniaturka Bosch GLM50C 0601072C00 Sprawdź
2 Miniaturka Bosch GLM 40 0601072900 Sprawdź
3 Miniaturka Yato YT-73125 Sprawdź
4 Miniaturka Bosch GLM 30 0601072500 Sprawdź
5 Miniaturka Leica DISTO D2 763494 Sprawdź
6 Miniaturka Bosch ZAMO II 0603672620 Sprawdź

Najbardziej dokładne dalmierze pracują na odległość nawet 500 metrów. Warto wybrać urządzenie znanej marki, np. Leica, Bosch, Stanley DeWalt lub Makita, ponieważ są one wysokiej jakości, a pomiary przez nie prezentowane są bardzo precyzyjne. Mniej znane marki mogą być obarczone wadami niższej jakości i trudno dostępnego serwisu. Im mniejsza plamka świetlna, tym precyzja pomiaru większa. Lepszy dalmierz jest bardziej żywotny i zapewnia budowniczym dokładniejsze pomiary. Dobry dalmierz laserowy musi kosztować – układ obliczeniowy ma nieskomplikowany, ale układ optyczny jest dość kosztownym rozwiązaniem. Dobrze wyprofilowana i wzmocniona obudowa jest dużą zaletą tego urządzenia. Porządny dalmierz:

 • oblicza powierzchnie i objętości,
 • ma opcję wysokościomierza,
 • mierzy kąty nachylenia,
 • realizuje funkcje trygonometryczne,
 • ma pamięć ostatnich pomiarów – nawet do kilkudziesięciu ostatnich pozycji,
 • posiada funkcję pomiaru ciągłego.
Dalmierze w dziale Militaria

=> Dalmierze w dziale Militaria <=

Dalmierze w dziale Sprzęt geodezyjny

=> Dalmierze w dziale Sprzęt geodezyjny <=

Ceny dalmierzy laserowych wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – kwoty są spore, ale urządzenie może służyć przez długi czas. Poza tym dalmierze najczęściej kupują firmy, a nie osoby prywatne. Dla firmy taki zakup jest inwestycją, a kwota kilku tysięcy złotych nie jest bynajmniej sumą zaporową. Obok dalmierzy wykorzystywanych w budownictwie (m.in. jako sprzęt geodezyjny) istnieją też dalmierze dla potrzeb myślistwa, sportu oraz celów wojskowych. Dalmierze laserowe nie są raczej wykorzystywane przez snajperów, ponieważ mogą je wykryć przeciwnicy dysponujący sprzętem elektrooptycznym.

Jak korzystać z dalmierza?

Osoba stosująca dalmierz powinna stosować się do pewnych zasad: ustawić urządzenie stabilnie, co jest możliwe dzięki poziomicy laserowej. Najlepsza jest poziomica zintegrowana. Dalmierze z celownikami są dobre, gdy pomiaru dokonuje się na dużą odległość. Dodatkowe tarczki pomagają mierzyć tam, gdzie nie ma punktów odniesienia.

Dotykanie dalmierza podczas mierzenia może spowodować zakłócenia i doprowadzić do braku precyzji pomiaru. Dalmierze dzielą się na impulsowe oraz fazowe. Impulsowe korzystają z ciągłej fali harmonicznej, a fazowe bazują na pojedynczej częstotliwości. Dalmierz fazowy wymaga wielu obliczeń. Znakiem nowoczesności są dalmierze laserowe posiadające właściwości dalmierzy impulsowych i fazowych. Przed zakupem należy przeanalizować wszystkie niezbędne parametry i nabyć najlepsze urządzenie dla własnych celów.

Ranking popularnych dalmierzy – Militaria

Lp. Produkt Dalmierze (model) Cena
1 Miniaturka Cyfrowy Dalmierz Laserowy Miernik Odległości MW2 Sprawdź
2 Miniaturka Nikon Dalmierz Forestry Pro Sprawdź
3 Miniaturka Nikon dalmierz ACULON AL11 Sprawdź
4 Miniaturka Bresser Dalmierz 6X25 4025820 Sprawdź
5 Miniaturka Dalmierz Laserowy LE-032 Czarny Sprawdź
6 Miniaturka Dalmierz Laserowy LE-032 Kamuflaż Sprawdź

Astronomiczne zapytania:

 • jaki dalmierz laserowy
 • czym sie rozni dalekomierz zamo od zamo II
 • dalmierz laserowy opinie
 • cech dalmieezy
 • dalmierz w cenie do 100 zl
 • meter laser jaki kupić
 • najbardziej dokładny dalmierz laserowy

Related Articles

One thought on “Dalmierz

 1. aleksander

  Co mi się podoba w przedstawionych rankingach powyżej, to ranking poszczególnych modeli w innych działach porównywarek. Co do samego poradnika – jest on stosunkowo mocno okrojony, jednak dla większości użytkowników te najbardziej podstawowe charakterystyki wystarczą. Bardziej rozbudowany jest chociażby artykuł poradnikowy na jakkupowac.pl, ale z kolei nie ma tam żadnych rankingów, przez co sami niestety musimy poszperać sugerując się tylko poradami, na co nie każdy ma czas 🙂

  Reply