Zmiana czasu – gdzie występuje? Kiedy zmieniamy go na letni i zimowy?

Astronomia: Pojęcia astronomiczne 19 358 0
zmiana czasu na letni
zmiana czasu na letni

Zmiana czasu ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Kiedy się jej dokonuje i w jakim celu? Które kraje z niej korzystają oraz po co tak naprawdę cały czas ona funkcjonuje?


Kiedy zmieniamy czas na letni, a kiedy na zimowy?

Zmiana czasu może być nieco przesunięta w skali roku. To właśnie z tego powodu daty nie zawsze są takie same, choć zauważyć można, że występują z reguły w podobnym okresie. W Europie czas zmieniają prawie wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej (wyjątkiem jest Islandia) i w przypadku zmiany czasu na letni, następuje to w ostatnią niedzielę marca, czyli w tym roku był to 29 marca. A o której godzinie należy przestawić zegarki? Wskazówki korygujemy z 2:00 na 3:00, natomiast nie jest to konieczne w wielu urządzeniach automatycznie zmieniających czas. Sprawdzajmy zatem, czy nasz sprzęt ma taką funkcjonalność.

Zmiana na czas zimowy ustanowiona jest natomiast na ostatnią niedzielę października. W roku 2020 będzie to 25 października, a korekty zegarków dokonujemy z godziny 3:00 na 2:00.


W których krajach następuje zmiana czasu?

Obecnie do zmiany czasu dostosowało się niemalże 70 krajów na całym świecie. Wśród państw europejskich zegarków nie przestawia się w Rosji, Islandii oraz Białorusi. Zdecydowana większość krajów położonych na kontynencie azjatyckim również się do niego nie dostosowuje, jak chociażby Indie, Chiny i Japonia.


Historia zmiany czasu

Oficjalnie cykliczną korektę zegarków dwa razy w ciągu roku wprowadziły Niemcy w 1916 roku, kiedy to wskazówki przestawiono z 23:00 na godzinę 0:00, z 30 kwietnia na 1 maja.

W Polsce regularną zmianę obserwujemy od 1983 roku, natomiast wcześniej sporadycznie wprowadzaną ją już od 1919 roku. Państwa Unii Europejskiej z kolei zmiany wprowadziły wraz z końcem lat 70. i początkiem lat 80.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Dlaczego zmiana czasu wciąż funkcjonuje?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zmiany czasu cały czas są praktykowane i co można dzięki nim zyskać. Najważniejszym celem zmiany czasu jest niewielkie przestawienie aktywności ludzi w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystali oni dostępne godziny słoneczne. Dzięki takiej prostej zmianie zimą można liczyć na więcej Słońca, a latem wydłużyć swój dzień.

Oczywiście taki zabieg ma zarówno fanów, jak i jawnych przeciwników. Największe znacznie ma to jednak w przypadku zmiany na czas zimowy, ponieważ w ciągu lata nie odczuwa się aż tak znaczącej różnicy, ponieważ gdy Słońce wstaje, większość społeczeństwa o tak wczesnej porze i tak jeszcze śpi.


Jakie są faktycznie skutki zmian czasu?

Korzyści ekonomiczne wynikające chociażby ze zmniejszonego zużycia energii (jedno z głównych założeń i celów korygowania zegarków) już dawno przestały mieć potwierdzenie w jakichkolwiek liczbach.

Natomiast negatywny wpływ na samopoczucie ma chociażby zmiana dobowego rytmu snu, podobnie jak w przypadku osób mających kłopoty z układem krążenia.

Duże zamieszanie zmiana czasu na letni i zimowy wywołuje także w przypadku firm transportowych oraz rozkładów pociągów. Efekt jest taki, że chcąc dostosować czas osoby podróżujące środkami komunikacji, takimi jak pociągi czy autobusy, w trakcie przejazdu będą musiały czekać godzinę na oznaczonych stacjach.

Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/zmiana-czasu-gdzie-wystepuje-kiedy-zmieniamy-go-na-letni-i-zimowy/
  • w jakich krajach jest zmiana czasu
  • czas zimowy w jakich krajach
  • gdzie nie zmienia się czasu na letni 8 zimowy
  • kraje bez zmiany czasu
  • które kraje europejskie zmieniają czas

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię