Za nami pierwsza wrześniowa pełnia Księżyca

Astronomia: Kosmos 896 0

wrześniowa pełnia Księżyca

Miesiąc wrzesień to dla fanów astronomii czas, kiedy będą mogli podziwiać aż dwie pełnie naszego naturalnego satelity. Pierwszą z nich, określaną mianem kukurydzianej, mieliśmy okazję zaobserwować w nocy z 1 na 2 września. Biorąc pod uwagę fakt, że nastąpiła ona w pierwszym tygodniu tego miesiąca, to pierwszy taki przypadek od kilku lat. Pełną jasność Księżyca obserwatorzy mogli dostrzec po godzinie 7 rano w dniu 2 września. Kolejną fazę Srebrny Glob osiągnie za trzy dni, czyli 5 września.

Na kolejną pełnię poczekamy zaledwie kilka tygodni – w nocy z 30 września na 1 października będziemy mogli obserwować Niebieski Księżyc. Określenie to odnosi się do dodatkowej pełni naszego naturalnego satelity w danym miesiącu, pojawiającej się co kilka lat. Czas dzielący kolejne pełnie Srebrnego Globu wynosi niecałe 30 dni.Fazy Księżyca we wrześniu 2020

Pełnię Srebrnego Globu możemy podziwiać aż do nocy z 4 na 5 września, kiedy to ten naturalny satelita zmniejszy swoją widoczność, osiągając III kwadrę 9 września. Tydzień później Księżyc znajdzie się w nowiu, aż do 19 września. W kolejnych dniach sierp będzie coraz bardziej widoczny, w efekcie czego I kwadrę ujrzymy 23 września, aż do 26 września.

W nocy z 30 września na 1 października zaobserwujemy kolejną pełnię Księżyca.

Kalendarz faz Księżyca we wrześniu 2020 – https://kalendarz.livecity.pl/fazy-ksiezyca/wrzesie%C5%84-2020.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię