Województwo Pomorskie – miejsca, które warto odwiedzić

Astronomia: Planety 68 0

Województwo pomorskie położone jest w północnej Polsce. Tę część naszego kraju charakteryzuje przede wszystkim kultura kaszubska, Bałtyk, liczne zabytki, ogromne lasy oraz Mierzeja Wiślana. Głównym ośrodkiem Pomorza jest Trójmiasto, czyli Gdańsk, Sopot i Gdynia. Mieszka tam prawie 800 tys. z 2,2 mln mieszkańców województwa. Poza charakterystycznym centrum, pomorskie to przede wszystkim wiele naturalnych krajobrazów. Jedną trzecią Pomorza stanowią lasy. Najurokliwszym miejscem letnich wycieczek jest zaś wybrzeże Bałtyku rozciągające się od potężnych wydm koło Łeby do granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej.


Polska Sahara

W województwie pomorskim znajduje się największy europejski obszar wydmowy, który nazywany jest „polską Saharą”. Rozciąga się on na wschód od Rowów do Łeby w kierunku wschodnim. Ruchome wydmy mają wysokość do 42 metrów. Ten wyjątkowy krajobraz jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Jest specjalnie chroniony jako Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO. Region był obszarem osadniczym plemion słowiańskich. Na zachodnim brzegu jeziora Łebsko, na skraju parku narodowego, można zwiedzić słowiańską wieś muzealną Kluki.


Słupsk – typowo pomorskie miasto

Słupsk to miasto, które w architekturze i zabudowie nadal pozostało charakterystycznym dla Pomorza. Od 1945 roku miasto rozrosło się do dobrych 100 000 mieszkańców i stało się centrum regionalnym. W centrum miasta zachwyca zamek książąt pomorskich, ukończony w 1505 roku. Został przebudowany w stylu renesansowym w latach 1580-87. Dziś mieści się tu Muzeum Historii Pomorza Środkowego. Muzeum prezentuje niezwykłą, wartą obejrzenia kolekcję twórczości malarza, pisarza i geniusza artystycznego Stanisława Ignacego Witkiewicza, zwanego też Witkacym (1885-1939). Kolejnym zabytkiem miasta jest gotycki kościół Dominikanów zbudowany w XIV wieku. Został zdewastowany przez protestanckich wyznawców w 1525 roku. Ale od 1602 roku był przebudowywany i obecnie funkcjonuje jako kościół zamkowy.



Mierzeja Wiślana – Bursztynowe Wybrzeże

Mierzeja Wiślana często nazywana jest w Polsce Bursztynowym Wybrzeżem. Jest ona jednym z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych na polskim wybrzeżu Bałtyku. I to nawet jeśli woda tutaj nie nagrzewa się tak, jak w zachodnich rejonach przybrzeżnych, to świeża bryza przyciąga coraz więcej kitesurferów niż gdziekolwiek indziej na wybrzeżu. Na plażach kurortów znajdujących się na mierzei z powodzeniem można szukać bursztynu. W malowniczej miejscowości Jantar odbywają się nawet coroczne mistrzostwa świata w zbieraniu bursztynu. Niekwestionowaną, nową atrakcją Mierzei Wiślanej jest jej przekop, głośno dyskutowany w ostatnim czasie.


Zamek Kwidzyn

W rejonie ujścia Wisły znajduje się miasto powiatowe Kwidzyn, które położone jest na terenie dawnych Prus Zachodnich. Około pięć kilometrów od miasta Zakon Krzyżacki wybudował w 1233 roku zamek klasztorny. W 1254 r. twierdza zakonna przeszła w ręce pomezańskiej kapituły katedralnej i do 1587 r. pełniła funkcję zamku biskupiego. Zamek pierwotnie składał się z czterech skrzydeł. Do dziś zachowały się skrzydła północne i zachodnie z trzema basztami. Przetrwała także wbudowana w zamek katedra z XIV wieku ze wspaniałym sklepieniem gwiaździstym. Będąc w Kwidzynie warto zobaczyć również muzeum zamkowe.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię