Sierpniowe Perseidy 2023, czyli co mogliśmy podziwiać podczas tej nocy spadających gwiazd?

Astronomia: Kosmos 82 0

W nocy z 12 na 13 sierpnia 2023 roku deszcz Perseidów osiągnął swoje apogeum. Rój ten przy dobrej pogodzie zazwyczaj zapewnia niezwykłe doznania obserwacyjne, nie inaczej było także i teraz – szacuje się, że mogliśmy podziwiać od 50 do 75 meteorów na godzinę w nieoświetlonych miejscach. Perseidy w 2023 roku osiągnęły szczyt tuż przed nowiem Księżyca (duże zaciemnienie nocnego nieba), co stworzyło idealne warunki do oglądania.


Z czym jest związany deszcz Perseidów?

Podobnie jak większość deszczów meteorów, Perseidy to pozostałości po komecie, która w przeszłości przecięła ścieżkę Ziemi. W tym przypadku deszcz jest powodowany przez szczątki komety 109P/Swift–Tuttle, z okresem orbitalnym wynoszącym 133 lata (orbita sięga aż za planetę karłowatą Pluton). Ostatni raz odwiedziła nasz wewnętrzny Układ Słoneczny w 1992 roku.

Ten deszcz meteorów był lepiej widoczny z półkuli północnej i do połowy południowych szerokości geograficznych. W czasie okresu występowania Perseidy obserwowano przede wszystkim w rejonie gwiazdozbioru Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.

Chociaż podczas nocy spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia 2023 rój meteorów był najbardziej intensywny i najlepiej widoczny, spokojnie można było obserwować Perseidy zarówno kilka dni przed, jak i i po apogeum.


Powinno również zainteresować …


Czym jest meteor i deszcz meteorów?

Meteory znane są również jako spadające gwiazdy, ale w rzeczywistości wcale nimi nie są. To małe i jasne smugi światła na niebie (im większy kawałek kosmicznego pyłu, tym jaśniejszy meteor) spowodowane przez pył i małe skały spalające się, gdy uderzają w górną atmosferę Ziemi z bardzo dużą prędkością (dziesiątki km/s). Przestrzeń kosmiczna jest pełna pyłu kosmicznego, nawet w typową noc z ciemnego miejsca można zobaczyć do 10 meteorów na godzinę, nawet gdy nie mamy do czynienia z rojem.

Deszcze meteorów występują, gdy Ziemia (a konkretnie jej warstwy atmosfery) przechodzi przez szczątki skalne wyrzucone przez kometę lub asteroidę. Powtarzają się one mniej więcej o tej samej porze każdego roku.

Dwa z najbardziej znanych deszczów meteorów w roku to Perseidy, których szczyt przypadł na połowę sierpnia, oraz Geminidy, które będziemy mogli podziwiać podczas szczytu roju w połowie grudnia (w czasie apogeum może być widoczne nawet 130 spadających gwiazd w ciągu godziny).

Nazwy deszczów meteorów pochodzą od gwiazdozbioru, w którym znajduje się radiant danego roju. Radiant to miejsce na nocnym niebie (sferze niebieskiej), z którego meteory wydają się pochodzić.


Jak oglądać deszcz meteorów?

Przy bezchmurnej pogodzie (najlepiej w miejscu niedostatecznego oświetlenia) możemy obserwować rój meteorów gołym okiem, wpatrując się w najciemniejszy obszar nocnego nieba. Zazwyczaj najlepszy czas na oglądanie deszczu meteorów to okres między północą a godziną 3 nad ranem (przed świtem).


Źródła publikacji:
(1) Planetary.org / „Your guide meteor shower”
(2) Tuwroclaw.com / „Spadające gwiazdy: Dziś noc perseidów. Gdzie i kiedy je oglądać? [12.08.2023]”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię