Pływy morskie na Teneryfie

Astronomia: Planety 523 0

Teneryfa to wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim, która terytorialnie należy do Hiszpanii. Wyspa ta stanowi część archipelagu oraz regionu Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa leży blisko północno- zachodnich wybrzeży Afryki. Warto wiedzieć, że pływy morskie należą do największych atrakcji tej często odwiedzanej, również przez Polaków, wyspy.


Czym w zasadzie są pływy morskie?

Przed udaniem się na Teneryfę, należy wiedzieć, że pływy morskie to powtarzające się podnoszenie oraz opadanie poziomu wody w oceanach, wynika ono z faktu, że następuje oddziaływanie grawitacyjne wody na Ziemi z Księżycem oraz ze Słońcem. Wiedz, że największy wpływ na pływy ma Księżyc. Jednym słowem można powiedzieć, że pływy to naprzemienne wznoszenie oraz opadanie powierzchni zbiornika wodnego.

Należy wiedzieć, że w ciągu doby obserwować można odpływ, a także dwukrotnie przypływ. Chcąc określić ściśle, kiedy nastąpi przypływ oraz odpływ, należy posłużyć się którąś z utworzonych do tego celu, stron internetowych. Warta polecenia jest całkowicie darmowa aplikacja, którą można pobrać na telefon, jest nią TideTimes, w wersji na Android oraz w wersji na IOS. Warto wiedzieć, że pływy są codziennie, jednakże kiedy chce się poczuć to zjawisko szczególnie mocno, należy obserwować, kiedy Księżyc znajduje się w fazie nowiu bądź też w fazie pełni.

Każdy, kto marzy o tym, by zdobyć patent Kapitana Jachtowego bądź Kapitana Motorowodnego, musi odbyć staż na wodach pływowych.


Dlaczego pływy morskie, które mają miejsce na Wyspach Kanaryjskich są aż tak bardzo wyjątkowe?

Choć pływy morskie mają miejsce w wielu miejscach, na wodach całego świata, także na Bałtyku, to jednak te spotykane na Wyspach Kanaryjskich są wyjątkowe i niepowtarzalne. Można stwierdzić, że są one jedną z największych atrakcji Teneryfy.  Przypływy, które można odnotować na Fuerteventurze w ciągu kilku dni w miesiącu, kiedy to Księżyc znajduje się w fazach nowiu oraz pełni, tworzą wyjątkowe zjawisko, które ma nazwę Laguna Sotavento.

Hiszpanie terminem 'sotavento’ określają zawietrzną stronę wyspy, w ten sposób nazywają wschodnie wybrzeże Fuerteventury. Zazwyczaj jednak pod tą nazwą, kryją się tereny, pomiędzy miejscowościami Costa Calma i Morro Jable, kiedy dochodzi do odpływu, turyści spędzają wiele godzin na wędrówki wzdłuż brzegu. Właśnie, wspomniana już Laguna Sotavento wchodzi w skład największych atrakcji Fuerteventury. Chcąc najpełniej, oglądać lagunę Sotavento, warto ją obserwować z klifu, który mieści się nieopodal hotelu Melia Fuerteventura. Stąd jest już bardzo blisko do Playa Barca, szkoły windsurfingu, która ulokowana jest u stóp klifu.

Z atrakcjami Wyspa Kanaryjskich zapoznasz się na portalu Travelers.pl!Kolejnym powodem, dla którego warto znaleźć się na Wyspach Kanaryjskich jest zjawisko, które określa się nazwą  „mareas de Los Pinos”. Zjawisko to jest wyjątkowe, występuje jedynie na Wyspach Kanaryjskich, polega na tym, że wzbierające, nagromadzone wody przypływu zalewają znaczną część plaży, co w konsekwencji prowadzi do utworzenia się laguny na wielu odcinkach wybrzeża. Sama ta nazwa jest nawiązaniem do święta Nuestra Senora del Pino, które jest uroczystością kościelną, wiąże się z kultem wizerunku Matki Bożej, której to sanktuarium mieści się w miejscowości Teror, na Gran Canarii. Mieszkańcy łączą rekordowe pływy ze świętem Matki Bożej, które obchodzone jest we wrześniu, wtedy to także dochodzi do tzw. równonocy jesiennej.

Z pewnością warto więc wybrać się na Teneryfę we wrześniu, gdyż 8 dnia tego miesiąca ma miejsce święto Nuestra Senora del Pino, które Hiszpanie często określają też terminem Virgen del Pino. jednakże tak naprawdę na tej rajskiej wyspie, bez względu od pory roku, można cudownie odpocząć.

Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/plywy-morskie-na-teneryfie/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię