Planety hyceańskie z ogromnymi oceanami. Czy może istnieć na nich życie?

Astronomia: Planety 627 0

Rozszerzenie klasyfikacji planet zdatnych do życia wydawało się tylko kwestią czasu. Ze względu na coraz większą wiedzę naukowcy wysnuwają coraz to nowe hipotezy oraz teorie, które w przypadku planet pozasłonecznych jest niezwykle istotne, gdyż pozwala znacznie szerzej spojrzeć na otaczający nas Wszechświat. Dzięki ciągłym badaniom wprowadzono nową grupę egzoplanet, zwanych hyceańskimi.


Przeczytaj również: Wymierne efekty 2-letniej pracy teleskopu TESS w poszukiwaniu egzoplanet


Dotychczas planety pozasłoneczne potencjalnie zdatne do życia starano się porównywać z Ziemią ze względu na ich rozmiary, atmosferę oraz jej skład, a także panującą temperaturę. Organizmy żywe na innych planetach mogą się jednak znacząco różnić od tych, jakie znamy na naszej planecie.

Obecnie poszukiwania będą również brały pod uwagę egzoplanety, które dysponują bardzo głębokimi oceanami z wodą, o wysokiej temperaturze powierzchni, jak również z wodorem w warstwach atmosfery – planety hyceańskie. Obiekty takie według naukowców będzie można znaleźć zdecydowanie szybciej, gdyż są one powszechniejsze w przestrzeni kosmicznej. Według opublikowanych na łamach The Astrophysical Journal badan możemy się spodziewać w ciągu kilku najbliższych lat potwierdzonych śladów występowania prostych organizmów żywych na tego rodzaju planetach.



Przeczytaj również: Dokonano odkrycia trzech egzoplanet w układzie TOI-451 metodą tranzytu dzięki teleskopowi TESS


Dotychczas udało się odkryć już ponad 4000 egzoplanet, jednak zdecydowana ich większość posiada bardzo wysokie ciśnienie oraz wysoką powierzchniową temperaturę, w efekcie czego prawdopodobieństwo występowania tam organizmów żywych jest znikome. Naukowcy wiele obiecują sobie po Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba, który jeszcze w tym roku ma zostać umieszczony na orbicie okołoziemskiej.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię