Wymierne efekty 2-letniej pracy teleskopu TESS w poszukiwaniu egzoplanet

Astronomia: Kosmos, Planety 266 0

Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania „Nowej Ziemi” przybierają cyklicznie na sile, a dzięki postępowi technologicznemu i wymiernym korzystaniu z niego udaje się odkrywać coraz więcej tzw. egzoplanet, czyli planet znajdujących się poza Układem Słonecznym.


Dwuletnia praca Teleskopu TESS w pierwszej fazie obserwacji

Szczególnymi osiągnięciami w tym aspekcie może się poszczycić Kosmiczny Teleskop TESS, który chociażby w lutym odkrył kolejne trzy planety pozasłoneczne w układzie TOI 451 znajdującym się około 400 lat świetlnych od Ziemi. Na chwilę obecną ten znajdujący się w przestrzeni kosmicznej supernowoczesny sprzęt optyczny zaobserwował już ponad 2000 obiektów, które mogą zostać sklasyfikowane właśnie jako egzoplanety. Biorąc pod uwagę okres jego misji (w przestrzeni kosmicznej znajduje się on dopiero od 2018 roku, kiedy to został w niej umieszczony przy pomocy rakiety Falcon 9) jest to wynik niezwykle imponujący.

Praca Kosmicznego Teleskopu TESS została podzielona na fazy – podczas pierwszej z nich przez okres 2 lat (od lipca 2018 do lipca 2020) obserwowano z góry wyznaczone sektory nieba, znajdujące się zarówno w części ekliptycznej półkuli północnej, jak i południowej. Ta część misji skupiała się na badaniu obszarów, gdzie znajdują się względnie blisko położone inne gwiazdy.


Powiązane publikacje: Dokonano odkrycia trzech egzoplanet w układzie TOI-451 metodą tranzytu dzięki teleskopowi TESS


Zebrana dokładnie grupa 2241 potencjalnych egzoplanet podczas 2 lat obserwacji jest obecnie dokładnie weryfikowana przez naukowców, którzy na tę chwilę sklasyfikowali i potwierdzili ponad 100 obiektów jako planety pozasłoneczne. W wielu przypadkach konieczne jest wykonywanie dokładniejszych weryfikacji oraz większej ilości danych, chociażby tych zebranych przy wykorzystaniu badań naziemnych.

Potencjalne planety pozasłoneczne są „wychwytywane” przez Teleskop TESS przy wykorzystaniu technologii badającej spadki jasności obserwowanej gwiazdy (tzw. metoda tranzytu) za bardzo dużą dokładnością, co sugerowałoby wędrówkę przez jej tarczę jakiegoś obiektu. Bardzo wysoka wrażliwość na występowanie tego zjawiska (różnice w jasności na poziomie nawet 0,1%) jest możliwa dzięki detektorom znajdującym się w kamerach teleskopu.



Dotychczas odkryte przez TESS i sklasyfikowane egzoplanety

Oprócz wspomnianego już układu TOI 451, Kosmiczny Teleskop TESS ma na swoim koncie również m.in.:

  • odkrycie egzoplanety znajdującej się w systemie planetarnym TOI 700, będącym w odległości około 100 lat świetlnych od Ziemi,
  • potwierdzone trzy egzoplanety ze znajdującego się 360 lat świetlnych od Układu Słonecznego układu TOI 125, z dodatkowymi dwoma kandydatami na planety pozasłoneczne,
  • egzoplaneta w układzie podwójnym TOI 1338, znajdująca się około 1310 lat świetlnych od Słońca.


Powiązane publikacje: Kosmiczny Teleskop TESS na tropie GJ 357 d – nowej Superziemi


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię