Pełnia Truskawkowego Księżyca już dziś! 5 czerwca to także czas półcieniowego zaćmienia

Astronomia: Kosmos 1 032 0
Pełnia Truskawkowego Księżyca - możemy ją podziwiać już dziś, czyli 5 czerwca 2020. Także w tym dniu dojdzie do półcieniowego zaćmienia naszego naturalnego satelity. Fotografia: india.com.
Pełnia Truskawkowego Księżyca – możemy ją podziwiać już dziś, czyli 5 czerwca 2020. Także w tym dniu dojdzie do półcieniowego zaćmienia naszego naturalnego satelity. Fotografia: india.com.

Pełnia Księżyca to wydarzenie, na które często czekają miłośnicy nocnego nieba. Nie da się zaprzeczyć, że za każdym razem nasz naturalny satelita prezentuje się nieco inaczej i przyciąga uwagę. Zwłaszcza, wtedy gdy ma się możliwość obserwacji przez sprzęt taki jak lornetka albo teleskop. Warto więc wiedzieć, gdzie i kiedy oglądać pełnię Truskawkowego Księżyca i skąd wzięła się ta nazwa.


Gdzie i kiedy oglądać pełnię Truskawkowego Księżyca?

Zjawisko to widoczne na niebie będzie już dzisiaj, czyli 5 czerwca 2020 roku, a potrwa aż do nocy z 6/7 czerwca. Warto być na nie przygotowanym, ponieważ przy dobrej pogodzie pozwoli to na długą obserwację, a także wykonywanie idealnych zdjęć za pomocą aparatu cyfrowego. Czasami zjawisko to bywa określane także mianem Różanego Księżyca.

Pełnia rozpocznie się o godzinie 19:12 naszego czasu, więc warto pozostać czujnym. Zjawisko to możemy obserwować praktycznie z dowolnego punktu, ale pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne i pozwoli podziwianie tego zjawiska. Najlepsze ku temu warunki mają panować w północnej Polsce.

Najlepszym pomysłem będzie wyjazd za miasto, tak aby pozostać z daleka od wszelkich sztucznych świateł, które mogą zakłócać obraz. Pełnia będzie widoczna nawet gołym okiem, choć najlepiej zaopatrzyć się oczywiście w teleskop lub przynajmniej w tradycyjną lornetkę.

Polecamy – kalendarz pełni Księżyca na rok 2020.


Skąd pochodzi nazwa Truskawkowego Księżyca?

Z całą pewnością nazwa Truskawkowy Księżyc jest dość zaskakująca. Rozprzestrzeniła się ona głównie w Ameryce Północnej, ponieważ to właśnie na ten miesiąc przypadają zbiory truskawek. Często nazwy pochodne, takie jak Różany Księżyc lub Gorąca Pełnia nawiązują do panujących temperatur.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Co jeszcze można oglądać w tym dniu na niebie?

5 czerwca to dla fanów obserwacja nocnego nieba nie lada frajda. Głównie dlatego, że widoczne będzie również półcieniowe zaćmienie Księżyca, z kulminacją o godzinie 20:58 (rozpocznie się o 19:25, a zakończy o 23:00). Jest to zjawisko, które pojawia się stosunkowo rzadko i właśnie dlatego warto wykorzystać tę okazję, aby móc mu się lepiej przyjrzeć.

Zaćmienie półcieniowe zachodzi, gdy nasz naturalny satelita przemieszcza się przez stożek półcienia naszej planety i jednocześnie jego pozycja nie znajduje się w stożku cienia całkowitego.

Chcąc mieć lepszą widoczność warto zabrać ze sobą przynajmniej zwykłą lornetkę.

W 2020 roku będziemy mogli zaobserwować jeszcze dwa zaćmienia półcieniowe-częściowe – kolejne nastąpi 5 lipca, a ostatnie 30 listopada. Pierwsze mieliśmy okazję oglądać 10 stycznia.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię