Już dzisiaj, czyli 7 maja, będziemy mogli zaobserwować Pełnię Kwiatowego Księżyca. Jednocześnie będzie to ostatni w roku 2020 superksiężyc – wcześniej miało to miejsce 9 marca (tzw. Błękitna Pełnia Robaczego Księżyca) oraz 8 kwietnia (tzw. Pełnia Różowego Księżyca). Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie pełnie Księżyca będzie to 5. w 2020 roku.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Pełnie Księżyca w 2020 roku
- I pełnia – 10 stycznia 2020
- II pełnia – 9 lutego 2020
- III pełnia – 9 marca 2020
- IV pełnia – 8 kwietnia 2020
- V pełnia – 7 maja 2020
- VI pełnia – 5 czerwca 2020
- VII pełnia – 5 lipca 2020
- VIII pełnia – 3 sierpnia 2020
- IX pełnia – 2 września 2020
- X pełnia – 1 października 2020
- XI pełnia – 31 października 2020
- XII pełnia – 30 listopada 2020
- XIII pełnia – 30 grudnia 2020
Skąd wzięła się nazwa Pełni Kwiatowego Księżyca?
Tradycja nazywania poszczególnych faz Księżyca jest już znana od czasów starożytnych, przede wszystkim u rdzennych Amerykanów. Indianie w przypadku majowej pełni nawiązywali do wiosennego przebudzania się przyrody po zimowym letargu.
Pełnia Kwiatowego Księżyca wzięła swoją nazwę przede wszystkim ze względu na okres, kiedy przypada – w momencie intensywnego majowego kwitnienia roślin.
W naszym kraju Pełnia Kwiatowego Księżyca może występować także pod innymi nazwami:
Pełnia Zajęcza,
Pełnia Sadzenia kukurydzy,
Pełnia Mleczna.
O której możemy obserwować pełnię 7 maja 2020?
To wyjątkowe zjawisko będziemy mogli zaobserwować już od godziny 12:45, jednak ze względu na światło słoneczne warto poczekać z obserwacją do późnych godzin popołudniowych lub wieczornych. Ze względu na jasność naszego naturalnego satelity nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, aby zarejestrować to zjawisko.
Osoby pasjonujące się astronomią z pewnością jednak zdecydują się wykorzystać do tego celu lornetkę lub teleskop, aby móc podziwiać nawet najmniejszy detal tego wydarzenia. Oczywiście gwarancją bezproblemowej obserwacji musi być odpowiednia pogoda, zachmurzone niebo może skutecznie utrudnić lub nawet uniemożliwić zarejestrowanie pełni.
Kwalifikacja pełni majowej jako superksiężyca
Kiedy Księżyc w pełni pojawi się w tym miesiącu, będzie nieco bardziej oddalony od Ziemi niż ten w kwietniu i marcu (różnica w odległości będzie wynosiła około 4000 km w porównaniu z kwietniem). Nie będzie zatem ani tak jasny ani tak duży, nadal jednak będzie się on kwalifikował jako superksiężyc.
Średnio superksiężyce są około 7% większe i około 15% jaśniejsze niż typowy Księżyc w pełni.