Odkryto dwa kolejne brązowe karły dzięki teleskopowi TESS

Astronomia: Kosmos 268 0
Artystyczna wizja obiektu gwiazdopodobnego, określanego mianem brązowego karła. Fotografia: newscientist.com.
Artystyczna wizja obiektu gwiazdopodobnego, określanego mianem brązowego karła. Fotografia: newscientist.com.

Teleskop TESS, który metodą tranzytu pozwala odkrywać nowe obiekty w przestrzeni kosmicznej, stwierdził obecność dwóch brązowych karłów, które otrzymały nazwy TOI-569b i TOI-1406b. Ich wiek szacuje się na ponad 3 mld lat, podobny do ich macierzystych gwiazd.


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Czym jest brązowy karzeł?

Obiekty określane mianem brązowych karłów posiadają masę nie większą niż 80 mas Jowisza, ale wynoszącą przynajmniej 13 mas tej planety. Pomimo masywnej budowy ich rozmiary są stosunkowo niewielkie i wynoszą od 0,7 do 1,4 średnicy naszego znajdującego się w Układzie Słonecznym gazowego olbrzyma. W przeciwieństwie do ogromnych planet są w stanie syntetyzować deuter w początkowej fazie ich egzystencji.

Brązowe karły dzieli się na podstawie typu widmowego. Jest to ta sama klasyfikacja, jak w przypadku gwiazd, gdzie rozróżniane są typy widmowe M, L, T oraz Y.

Celem stwierdzenia ich obecności wykonuje się rozpoznawanie na podstawie istnienia w ich strukturze litu, występującego w gwiazdach jedynie w początkowej fazie ich ewolucji. Ze względu na fakt, że brązowe karły występują najczęściej w przestrzeni kosmicznej jako samotne obiekty, stosunkowo rzadko odkrywa się kolejne. Pierwszy taki gwiazdopodobny twór odkryto oficjalnie w 1995 roku – był to Gliese 229B.

Szacuje się, że w Drodze Mlecznej znajduje się dwa razy więcej brązowych karłów niż samych gwiazd.



Skuteczność metody tranzytowej

Odkrycie dwóch brązowych karłów metodą tranzytu było możliwe dzięki istnieniu gwiazd macierzystych w tych układach – TOI-569 oraz TOI-1406. Zaobserwowane dzięki teleskopowi TESS, poprzez badanie zmian jasności gwiazd, obiekty posiadają masę 64,1 razy większą niż Jowisz (TOI-569b) oraz 46 razy większą od „naszego” gazowego olbrzyma (TOI-1406b). Z kolei średnica stanowi odpowiednio 0,75 oraz 0,86 średnicy Jowisza.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię