Poszukiwanie planet klasyfikowanych jako superziemie stało się niejako jednym z głównych priorytetów obecnych obserwacji przestrzeni kosmicznej.
Jak pokazują coraz to nowsze doniesienia, nie trzeba wykraczać poza granicę Drogi Mlecznej, aby móc odnaleźć tego typu egzoplanetę.
Efekt to odkrycie nowego obiektu przez astronomów University of Canterbury w Nowej Zelandii, spełniającego to kryterium, w naszej Galaktyce.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Nowa lekka Superziemia
Jednym z najnowszych odkryć jest planeta oznaczona symbolem OGLE-2018-BLG-0677Lb (nawiązująca do programu OGLE i daty zaobserwowania mikrosoczekowania), która znajduje się w odległości prawie 25 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, bliżej centrum Drogi Mlecznej.
W tym przypadku zastosowano tzw. mikrosoczewkowanie grawitacyjne, które przydaje się zwłaszcza w sytuacji poszukiwania egzoplanet orbitujących po znacznie obszerniejszych orbitach w porównaniu do Ziemi okrążającej Słońce. Trudność badania polega na rzadkości występowania zjawiska tego typu oraz braku powtarzalności.
Co wiemy o planecie i jej gwieździe?
Zgodnie z definicją superziemi, egzoplaneta klasyfikowana jako ten typ musi posiadać masę do 10 razy większą od naszej planety, a przy tym zachować promień do 3 razy większy. Odnaleziony obiekt OGLE-2018-BLG-0677Lb jest niemalże 4-krotnie cięższy od Ziemi, przy podobnych do niej rozmiarach.
Odkryta egzoplaneta to oczywiście typ skalisty, krążąca wokół swojej gwiazdy po eliptycznej orbicie w odległości od około 0,6 do 0,7 j.a. (jednostki astronomicznej), co w przeliczeniu na kilometry daje nam od 89 758 722 do 104 718 509 km, czyli mniejszej niż wynosi odległość Ziemi od Słońca, a podobnej do odległości między planetą Wenus a Słońcem.
Obiekt krąży wokół gwiazdy karłowatej albo brązowego karła, którego masa jest 8-krotnie mniejsza niż Słońca. Szacuje się, że na egzoplanecie OGLE-2018-BLG-0677Lb rok jest około 60% dłuższy niż na Ziemi i wynosi 617 dni.
Znaleziona planeta ma strukturę skalistą, nie stwierdzono jednak, czy istnieją na niej warunki dla rozwoju życia.