Niezwykłe fotografie powierzchni Marsa dzięki znajdującej się na orbicie sondzie Al Amal

Astronomia: Planety 151 0

Chęć podbojów kosmicznych oraz notoryczny wyścig z konkurencją stymuluje do działania coraz większą grupę państw, które posiadają zarówno zaplecze finansowe, jak i naukowe, aby móc rywalizować na tym szczeblu.

Także i Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają swoje obiekty badawcze, które wykorzystują do eksplorowania i lepszego poznawania Układu Słonecznego. Kilka dni temu należąca do tego kraju sonda Al Amal (Nadzieja w tłumaczeniu na język polski) wykonała nową imponującą fotografię Czerwonej Planety, z odległości zaledwie 13007 km od powierzchni Marsa.


Zobacz również: Poruszające się pręgi faliste na Czerwonej Planecie i początek misji Mars 2020


Tak niewielka odległość spowodowała, że na zdjęciu widocznych jest wiele charakterystycznych wyżyn, dolin i kraterów, z największym Olympus Mons na czele. Świetne odzwierciedlenie szczegółów było możliwe dzięki promieniom Słońca, które padały na najbardziej interesujące obszary centralnej części powierzchni planety. Fotografię wykonano dzięki znajdującej się na pokładzie sondy kamery EXI (skrót od Emirates Exploration Imager).



Swoją misję sonda Al Amal rozpoczęła w połowie 2020 roku, gdzie po nieco ponad pół roku osiągnięta została orbita Czerwonej Planety. Warto nadmienić, że statek ten ma również towarzyszy – oprócz doskonale znanej misji Mars 2020 i eksploracji powierzchni przez łazik Perseverance, na orbicie znajduje się także sonda Tianwen-1, wysłana przez Chiny. Według uzyskanych informacji statek Al Amal znalazł się na orbicie 9 lutego, natomiast Tianwen-1 osiągnął ją dzień później (10 lutego).


Zobacz również: Łazik Perseverance i jego pierwsze zdjęcia z Marsa. Dron Mars Ingenuity podsyła pierwszy raport diagnostyczny


Nadrzędnym celem misji sondy Al Amal jest przede wszystkim zbadanie i zrozumienie w lepszym stopniu warunków klimatycznych, jakie zachodzą w poszczególnych strukturach atmosfery Czerwonej Planety. Oprócz dokładniejszego analizowania jej składu naukowców interesuje wpływ, jaki pogoda wywiera na zmienność procentowego udziału wodoru oraz tlenu w poszczególnych warstwach.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię