W ostatnich latach naukowcy coraz bardziej zainteresowali się badaniami nad zjawiskami zachodzącymi w kosmosie. Jednym z najciekawszych tematów są bez wątpienia masywne podwójne białe karły. Co się dzieje po fuzji takich gwiazd?
Fuzja masywnych podwójnych białych karłów jest zjawiskiem bardzo interesującym dla naukowców i jednocześnie niezwykle rzadkim. W momencie, gdy jądra tych gwiazd zlewają się ze sobą, wyzwala się ogromna ilość energii. Powstaje wówczas fala grawitacyjna, która przemieszcza się przez przestrzeń kosmiczną i jest wykrywalna przez detektory fal grawitacyjnych.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Jakie są następstwa zderzenia białych karłów?
W wyniku takiej fuzji powstaje nowa gwiazda, która ma masę większą niż dwie gwiazdy, z których powstała. Nowy obiekt jest bardzo niestabilny i zaczyna tracić masę. W tym samym czasie wyrzucana jest ogromna ilość materii do przestrzeni kosmicznej. Powstaje wówczas mgławica planetarna.
Fuzje masywnych podwójnych białych karłów są jednym z najbardziej ekscytujących i fascynujących zjawisk we wszechświecie. Te zdarzenia są nie tylko wyjątkowo rzadkie, ale również pojawiają się zaledwie na krótki czas w historii kosmosu. Białe karły to bowiem jedne z najmniejszych gwiazd, które istnieją. Ich masa nie przekracza 1,44 masy Słońca, a rozmiary są zbliżone do rozmiarów Ziemi.
Powinno również zainteresować …
Białe karły powstają w wyniku ewolucji gwiazd o masie podobnej do Słońca. Gdy gwiazda kończy swoje życie, zaczyna tracić masę, a jej zewnętrzne warstwy zostają odrzucone do przestrzeni kosmicznej. W centrum pozostaje małe, gęste jądro – biały karzeł. Jednakże, fuzje masywnych podwójnych białych karłów stanowią bardzo ważną część badania kosmosu, ponieważ pozwalają one na poznanie procesów zachodzących wewnątrz gwiazd i na zrozumienie procesów, które pojawiają się podczas zderzeń i fuzji.
Podwójne białe karły są obiektami o bardzo małych rozmiarach i składają się z materii, która pozostała po tym, jak gwiazda zakończyła swoje życie i zrzuciła swoją zewnętrzną powłokę. W takim przypadku cała masa gwiazdy zostaje skondensowana do bardzo małego obiektu o rozmiarze zbliżonym do Ziemi. Gwiazdy te są niezwykle gęste i zawierają w sobie olbrzymią ilość materii, która przyciąga je do siebie dzięki grawitacji. Gdy dwa takie obiekty są wystarczająco blisko siebie, mogą one zacząć oddziaływać ze sobą i tworzyć parę podwójną.
Kiedy mówimy o masywnym układzie podwójnym
Masywne podwójne białe karły to układy podwójne składające się z dwóch białych karłów, których masy są większe niż 1,44 masy Słońca. Takie układy powstają w wyniku ewolucji gwiazd o masie większej niż 10 mas Słońca. Gdy dwie gwiazdy z taką masą kończą swoje życie, ich jądra zlewają się, tworząc masywnego podwójnego białego karła.
Jednak gdy para ta zaczyna oddziaływać ze sobą, dochodzi do emisji energii w postaci fal grawitacyjnych, które powodują, że orbity tych obiektów ulegają zmianie. W końcu dochodzi do tego, że orbity te zaczynają się zbliżać na tyle i mogą tym samym zderzyć się ze sobą i utworzyć jedną, większą gwiazdę.
Fuzje masywnych podwójnych białych karłów są zjawiskami, które pozostają wciąż w sferze teoretycznej, ale istnieją już pewne wskazówki, że takie zjawiska mogą się zdarzać. Jednym z najbardziej znanych zderzeń tego typu jest para gwiazd, która połączyła się około 1,3 miliarda lat temu, w efekcie powstał obiekt WDJ0551+4135 znajdujący się w odległości około 150 lat świetlnych od Układu Słonecznego.
(1) www.universetoday.com / „Two White Dwarfs Merged Together Into a Single “Ultramassive” White Dwarf”
(2) arxiv.org / „The double white dwarf merger progenitors of SDSS J2211+1136 and ZTF J1901+1458”