Kapsuła CrewDragon zadokowała. Astronauci Douglas Hurley i Robert Behnken już na ISS!

Astronomia: Kosmos 574 0
Zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wykonane 4 października 2018 roku przez Ekspedycję-56 z rosyjskiej kapsuły Sojuz MS-09. Fotografia: wikimedia.org.
Zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wykonane 4 października 2018 roku przez Ekspedycję-56 z rosyjskiej kapsuły Sojuz MS-09. Fotografia: wikimedia.org.

Po niecałych 19 godzinach astronauci znajdujący się w CrewDragon – Douglas Hurley oraz Robert Behnken – przystąpili do dokowania kapsuły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przypominamy, że pierwotnie planowany na 27 maja lot z Przylądka Canaveral na półwyspie Floryda został przesunięty na sobotę 30 maja z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Ostatecznie o godzinie 16:16 naszego czasu wystrzelona wraz rakietą Falcon 9 kapsuła dotarła w miejsce docelowe (start nastąpił o 21:22 naszego czasu).

Więcej o starcie rakiety Falcon 9 można przeczytać w poniższym artykule:

Tym samym dwaj wysłani astronauci dołączyli to stacjonującej już dwa miesiące na ISS ekipy, w tym m.in. amerykańskiego astronauty Chrissa Cassidy’ego oraz dwójki Rosjan – Anatolija Iwaniszyna i Ivana Vagnera.

Załogowa misja Demo-2 zakończyła się zatem powodzeniem i była pierwszą od prawie 10 lat, w której start odbył się na terytorium USA. Ponadto, co warto podkreślić, stała się ona precedensem w historii podboju kosmosu, gdyż dokonano jej przy wykorzystaniu prywatnych funduszy SpaceX, należącej do Elona Muska.Plany firmy oczywiście są zdecydowanie bardziej dalekosiężne, niż krążenie około 400 km nad powierzchnią Ziemi. W ciągu najbliższych lat na został pozytywnie przetestowany i przygotowany do lotu na Marsa statek kosmiczny Starship.

Poniżej krótki film z przywitania astronautów na ISS, pochodzący z kanału C-SPAN:

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię