Astronauci po 63. dniach wrócili z misji Demo-2. Wodowanie kapsuły Crew Dragon 2

Astronomia: Kosmos 270 0
kapsuła Crew Dragon 2, oddalająca się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
kapsuła Crew Dragon 2, oddalająca się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Po 63. dniach misję swoją ukończyli dwaj astronauci, który pod koniec maja w statku Crew Dragon 2 wystrzelonym przez rakietę Falcon 9 ruszyli w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przypominamy, że ich wyprawa była pierwszą tego typu w historii, gdzie prywatny inwestor współpracujący z NASA wysłał z misją załogową astronautów w przestrzeń kosmiczną.


Dodatkowe informacje związane z misją:


Powracający dwaj astronauci – amerykański astronauta i pilot wojskowy Douglas Gerald Hurley oraz jego towarzysz Robert Louis Behnken (inżynier, astronauta, również pilot wojskowy) – wodowali 2 sierpnia w Zatoce Meksykańskiej, w pobliżu miasta Pensacola mieszczącego się w północno-wschodniej części Florydy.

Najgroźniejszym rzecz jasna momentem powrotu astronautów z misji Demo-2 był moment wejścia kapsuły w atmosferę Ziemi. Całość tej operacji trwała 11 minut, podczas której kluczową rolę odegrała m.in. odsłonięta dzięki pozbyciu się bagażnika osłona termiczna, mająca na celu chronić powierzchnię statku przez bardzo wysoką temperaturą.W misji wykorzystano kapsułę Crew Dragon 2, będącą udoskonaloną wersją statku wykorzystywanego do misji zaopatrzeniowych na ISS. Jego modyfikacja miała na celu m.in. przystosowanie wnętrza do lotu załogowego.

Skrócona wersja wodowania kapsuły:

Mocarstwowe plany firmy SpaceX należącej do Elona Muska nie są niczym nowym – jej głównym celem jest przygotowanie i wysłanie statku kosmicznego w kierunku Czerwonej Planety, oczywiście w misji załogowej.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię