Już dzisiaj częściowe zaćmienie Słońca. Czego unikać podczas obserwacji i co warto stosować?

Astronomia: Kosmos 46 0

Już za niecałą godzinę będziemy mieli okazję podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Najwcześniej zauważą jego początek mieszkańcy Szczecina – już o 11:09. Różnice między poszczególnymi regionami oscylują jednak wokół zaledwie paru minut, więc warto już po godzinie 11 spoglądać w niebo. Końcowa faza tego zjawiska będzie obserwowana jeszcze po 13:30.


Pamiętajmy, aby podczas obserwacji zachować wszelkie kroki bezpieczeństwa, aby chronić nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Nie należy stosować starych płyt CD, klisz fotograficznych czy też zdjęć rentgenowskich, unikajmy również wykorzystania do tego celu przydymionych szkieł, nie spełnią również swojej roli stare dyskietki czy nawet standardowe okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście nie ma mowy o bezpośrednim patrzeniu na tarczę słoneczną. Niebezpieczne jest również patrzenie bezpośrednio na tarczę słoneczną przez lornetkę lub teleskop (bez osłony z filtrem słonecznym).


Powinno również zainteresować …


Jeżeli już chcemy skorzystać z okularów, wówczas powinny być one wyposażone w odpowiednio wysoki filtr UV, przystosowane do obserwacji takich zjawisk, opatrzone normą ISO 12312-2:2015 (norma dotyczy ochrony oczu i twarzy, informuje o dopuszczeniu produktów do bezpośredniej obserwacji Słońca, jak również jego zaćmienia). Posiadacze teleskopów mogą wykorzystać dołączane do zestawu filtry słoneczne. Bezpieczną metodą będzie również wykonanie rzutu obrazu z lornetki lub teleskopu na powierzchnię o dużej gładkości i jasności.

Na chwilę obecną prognozy pogody wykazują dużą szansę na obserwację w wielu regionach Polski (szczególnie mieszkańcy południowej, południowo-zachodniej i północnej części Polski). Duże zachmurzenie będzie z kolei towarzyszyło mieszkańcom centralnej, wschodniej, północno-wschodniej oraz południowo-wschodniej Polski.



Przypominamy, że częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022 można obserwować na żywo również na kanałach Youtube. Zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia.


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię