Częściowe zaćmienie Słońca 2022 już za tydzień! Czego możemy się spodziewać?

Astronomia: Kosmos, Pojęcia astronomiczne 216 0

Już 25 października 2022 roku czeka na miłośników obserwacji nieba niezwykle efektowne wydarzenie w postaci częściowego zaćmienia Słońca, które będą mogli podziwiać (oczywiście przy sprzyjającej aurze pogodowej) mieszkańcy Europy, południowo-zachodniej części Azji, południowo-wschodniej części Afryki oraz wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Na całkowite zaćmienie jedynej gwiazdy Układu Słonecznego przyjdzie nam poczekać około 6 miesięcy – do 20 kwietnia 2023 roku (nie będzie ono jednak widoczne z terytorium Polski).

Z kolei 29 marca 2025 roku dojdzie do prawie całkowitego zaćmienia Słońca, które będziemy mogli obserwować również mieszkańcy Polski.

W zależności od lokalizacji mieszkańcy polskich miast, miasteczek oraz wsi obejrzą przysłoniętą tarczę słoneczną w mniejszym lub większym stopniu. I tak:

  • południowo-zachodnia część Dolnego Śląska – maksymalnie Księżyc przysłoni Słońce w 32-procentach;
  • centrum Polski – w maksymalnej fazie Słońce zostanie zasłonięte w prawie 40-procentach;
  • północno-wschodnie Podlasie – nawet do 46%.

Powinno również zainteresować …


Dzięki platformie Youtube będziemy mogli skorzystać z transmisji live z tego wydarzenia – zapraszamy 25 października 2022 roku na godzinę 11:14, kiedy rozpocznie się śledzenie na żywo zaćmienia Słońca 2022 w Polsce:

Wraz z przesuwaniem się na część zachodnią oraz południowo zachodnią naszego kraju faza częściowego zaćmienia Słońca będzie mniej okazała (tendencja malejąca z maksymalnie 46% do minimalnie 32%). Z najbardziej efektownego widoku będą się mogli z kolei cieszyć mieszkańcy Rosji, gdzie na tym terytorium tarcza słoneczna zostanie przesłonięta przez Srebrny Glob nawet do 82% w kulminacyjnym momencie.



Źródła publikacji:
(1) timeanddate.com / „Solar and Lunar Eclipses Worldwide – Next 10 Years”
(2) dobrapogoda24.pl / „Zaćmienie Słońca pojawi się nad Polską. Będzie to tzw. częściowo zaćmienie i wystąpi 25 października 2022. …”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię