Na łamach czasopisma naukowego Astronomy and Astrophysics naukowcy poinformowali o odkryciu planety pozaziemskiej Wolf 1069 b, która według obliczeń znajduje się zaledwie 31.2 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Według wstępnych informacji oraz hipotez ta egzoplaneta posiada warunki umożliwiające na istnienie życia.
Co wiemy o Wolf 1069 b?
Kandydatka na „drugą Ziemię” znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia (konstelacja Cygnus z łac.) i jest oddalona o nieco ponad 31 lat świetlnych od naszej planety. Wolf 1069 b krąży wokół czerwonego karła, ma prawdopodobnie skalistą strukturę, a według szacunków jest o 26% cięższa i 8% większa od Ziemi.
Udało się również ustalić jej okres obiegowy, który wynosi 15.6 dnia ziemskiego. Obliczenia wskazują również, że jej odległość od gwiazdy Wolf 1069 to zaledwie 1/15 AU (jednostka astronomiczna), co odpowiada mniej więcej dystansowi, jaki dzieli Merkurego i Słońce.
Pomimo tak relatywnie niewielkiej odległości temperatury panujące na egzoplanecie są znacznie niższe od tych, które panują na pierwszej planecie Układu Słonecznego, a zasługa w tym niższej dawki promieniowania cieplnego emitowanego przez czerwonego karła. Według wstępnych teorii oraz hipotez na jej powierzchni i w jej nieco głębszych strukturach mogłaby przetrwać woda w stanie płynnym. Wpływ na optymizm ma sam fakt, że czerwone karły są gwiazdami mniejszymi i chłodniejszymi od Słońca, a Wolf 1069 dostarcza planecie jedynie 65% promieniowania cieplnego, jakie Słońce emituje dla Ziemi. Temperatury panujące na powierzchni Wolf 1069 b na chwilę obecną stanowią zagadkę, jednakże estymacje wskazują, że mogą się one wahać od -23 do +13oC w ciągu dnia (w zależności od tego, czy planeta była w stanie wytworzyć struktury atmosferyczne).
Obserwacją Wolf 1069 b będą teraz zajmowały się zaawansowane teleskopy, należy jednak pamiętać, że udowodnienie ponad wszelką wątpliwość zdatności danej planety do zamieszkania wymaga znacznie większego wysiłku niż tylko jej sama analiza.
Obiekt Wolf 1069 b został odnaleziony dzięki pracy spektrografu optycznego wysokiej rozdzielczości i bliskiej podczerwieni CARMENES (skrót od ang. Calar Alto high-Resolution search for M-dwarfs with Exoearths with Near-infrared and optical Échelle Spectrographs), który w ciągu 7 lat swojej pracy poszukiwał planety pozasłoneczne krążące wokół zidentyfikowanych 324 czerwonych karłów. Program ten działa od 2016 roku wykorzystują 3.5-metrowy teleskop znajdujący się w Obserwatorium Calar Alto (Hiszpania, region Andaluzja) na wysokości 2168 m n.p.m.
Powinno również zainteresować …
(1) Bgr.com / „Scientists discovered a nearby planet called Wolf 1069 b that could be habitable”
(2) Forbes.com / „Found: An Earth-Mass Planet That’s Potentially Habitable And Just 31 Light-Years Away”
Astronomiczne zapytania:
- https://odkrywcyplanet pl/egzoplaneta-wolf-1069-b-nowym-odkrytym-swiatem-blisko-ziemi/